İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 2020’de Yükselişe Geçecek 5 Teknolojik Trend

2020’de Yükselişe Geçecek 5 Teknolojik Trend

2020’de Yükselişe Geçecek 5 Teknolojik Trend

2020 yılı bir on yılın başlangıcı. 2020’ den başlayarak 2030 yılına kadar sürecek bir sürecin başlangıcı aslında. Peki, 2020’de Yükselişe Geçecek 5 Teknolojik Trend nedir?. Bu makalede bunları listeledik.

Yapay Zeka

Yapay zeka herkes tarafından duyulan ve iyi mi yoksa kötü mü tartışmaları sıklıkla duyulan ama herkesin kabul ettiği bir teknolojidir. Özellikle son yıllarda araştırma ve geliştirme alanlarının çeşitlendiği bir teknolojidir. Akıllı telefonlarda akıllı asistan olarak da karşımıza çıkan teknoloji herkes tarafından tanınmıştır. Robotik alanında da yapay zeka sistemlerinin üretimi gelişmektedir. Endüstrilerde de kullanımı arttırılmaya çalışılan bu teknolojiyi 2020 yılında da sıkça duyacağız.

Otonom Araçlar

Otonom araç teknolojisinin de kullanımı artacak. Tesla’ nın ilk otomatik pilotu 9 yıl önce üretildi. Çok ses getiren bu teknoloji halen aktif olarak tam kullanılamasa da gelişmesini sürdüren ve bu yıl da sürdürmeye devam edecek bir teknoloji. Özellikle bu alana yeni katılan üreticiler de rekabetin ve üretkenliğin artmasını sağlıyor. Türkiye de TOGG ile bu alana katılan üreticilerden. Kara araçlarının yanı sıra hava araçları içinde otonom sistem geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

 

2020’de Yükselişe Geçecek 5 Teknolojik Trend

5G Teknolojisi

Beşinci nesil mobil veri ağı olarak tanımlanan 5G teknolojisi yüksek hız ve bant genişliği ile bu yıl trend olacak. Temelleri 2019’ da atılan bu teknoloji çok yaygınlaşmadı. Ancak 5G uyumlu cihazların piyasaya sunulmaya başlanmasıyla kullanım oranı artacak. Bu teknoloji ile mobil ağlar ev ve iş yerlerinde kullanılan ağlardan daha popüler olmaya da aday. Bu yüzden bu yıl çok duyulacak bir teknoloji.

Genişletilmiş Gerçeklik

Genişletilmiş gerçeklik (XR), sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçekliğin bileşimini kapsar. Bu teknoloji çoğunlukla eğlence sektöründe karşımıza çıksa da farklı alanlarda da kullanılması hedefleniyor. Bu yılda adından çok söz ettirecek bir teknoloji olacak.

IoT Teknolojisi

Nesnelerin interneti günlük hayatta sık karşılaştığımız bir tabirdir. Özellikle Endüstri 4.0 ile boyut atlayan bu teknoloji de bu yılın trendlerinden olacak. Akıllı evler olarak bu zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir teknoloji. Hızla yükselen ve yükselmeye devam eden bu teknolojinin birincil hedefi aslında akıllı şehirler inşa etmek. Bütün cihazların bir birleri ile iletişim kurduğu bu teknoloji herkesi heyecanlandırmaya devam etmekte.

 

Önerilen Yazı
Nesnelerin İnterneti Nedir?
Yorum Yap

Yorum Yap