İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Akıllı Ev Nedir?

Akıllı Ev Nedir?

akıllı ev nedir

Akıllı ev; bina, villa, ofis ve oteller için yapılmış bir otomasyon sistemidir. Yani nesnelerin interneti ve teknolojinin günlük hayata uyarlanarak, ev otomasyonu aracılığıyla kişiye göre programlanmasıyla yaşam alanında kullanılmasıdır. Her evde aydınlatma, perde sistemleri, ısınma yada havalandırma çözümleri, mutfak için küçük ev aletleri ve nicesi mevcutta bulunur. Fakat akıllı evlerde normal bir evde bulunan pek çok şey bir otomasyona bağlı ve kontrol edilebilir durumdadır.

akıllı ev nedir
akıllı ev avantajları

Akıllı Evlerin Avantajları

Fişi takılı olan bir kahve makinesinin siz eve gelmeden çalıştırılabilmesi, yatağa yattığınızda kapının otomatik kilitlenmesi ve perde/panjur gibi gereçlerin otomatik kapanması aynı şekilde sabah kendiliğinden açılması, bozulmak üzere olan bir asansörün önceden sizi uyarması ya da fırına koyduğunuz yemeğin siz eve geldiğinizde pişmiş olması hatta ve hatta nicesi… Günlük ve rutin bir çok işinizi evinize yaptırdığınızı düşünün. Rüya gibi değil mi? Üstelik unuttum derdi yok. Eşyalar sizin yerinize her şeyi düşünüyor.

Tabii işin konfor kısmı yanında güvenlik, enerji tasarrufu ve eğlence boyutu da var.

Güvenlik dediğimizde, standart kamera sistemlerinin yanında evinizin farklı akıllı çözümler sunması bazen çok daha hayat kurtarıcı olabilir. Örneğin; tatildesiniz ya da iş seyahatinde… Siz evde değilken evinize 200 metreden fazla yaklaşan bir yabancı olduğunda otomatik olarak açılan TV ya da ışıklar hırsızlar için caydırıcı ve korkutucu olacaktır. Bunun yanı sıra sel baskını, yangın ya da gaz kaçağına karşı evinizin kendi kendine çözüm bulduğunu düşünün.

Enerji tasarrufu dediğimizde de; açık unutulan elektronik eşya veya aydınlatmaların otomatik kapanması, evin ısısını sürekli ölçen ve doğalgazı otomatik durduran bir derece sistemi yada banyo suyunuzun derecesinin hava sıcaklığına bağlı olarak otomatik ayarlanması gibi çözümlerin hayatımızda olması durumunu hayal edebiliriz.

Gelelim işin eğlence kısmına… Eğlence dediğimizde ise, ses sisteminizin müzik zevkinize göre playlist ayarladığı, TV’de zap yapmanıza gerek kalmadan ihtiyacınız olan programın önünüze otomatik çıkarılması vb. tüm çözümleri düşünebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, akıllı evlerde hayatımıza ortak olan minik dostlarımızın da söz konusu yeni düzenle hayatı kolaylaşacak. Evde yalnız kalmak zorunda olan kediniz yada köpeğinizin hiç mamasız kalmadığını veya hiç üşümediğini düşünmek bile içimizi ısıtmıyor mu?

Yorum Yap

Yorum Yap