İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Android Cihazlarda Google Uygulamaları Kaldırılacak Mı?

Android Cihazlarda Google Uygulamaları Kaldırılacak Mı?

Android Cihazlarda Google Uygulamaları Kaldırılacak Mı

İşte o meraklılarını korkutan ve cevabı bilinmeyen soru. Android cihazlarda Google Uygulamaları kaldırılacak mı?
Olayın ilk patlama sebebi hepimizin bildiği gibi, rekabet kurulunun haksız rekabete yol açtığını düşünerek Google’a ceza kesmesi ve ardından da Google’ın tepkisiz kalmaması… Sonrası ise o malum soru ve meraklı insanlar.

Şimdi Ne Olacak?

Google Aralık 2019’da konuyla ilgili bir bildiri yayınladı ve açıklama aynen şöyle:
“Ağustos ayında Rekabet Kurulu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurulu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik. Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Şimdi gelelim bu açıklamanın ne anlatmak istediğine… Açıklamaya bakılacak olursa; Türkiye’de satılacak tüm Android telefonlarda uzlaşma sağlanana kadar herhangi bir Google uygulama ve servisi olmayacak, yani bir tüketici Android bir cihaz satın aldığında maalesef Google Search, Google Play Store, You Tube, Gmail, vb Google Uygulamaları’nı cihazında göremeyecek ve kullanamayacak.

Mevcut Cihazlar Bu Kaosdan Etkilenecek Mi?

Android cihazlarda Google Uygulamaları Kaldırılacak Mı? Bu soruya şimdilik mevcut cihazlarda herhangi bir sorun öngörülmüyor diye cevap verebiliriz.
Yukarıda bahsettiğimiz durum gelecek yıldan itibaren geçerli olacak. Çünkü bu yıl ülkeye giren telefonlar Google desteğiyle üretildi. Mevcutta kullanılan cihazlar için endişelenmeye gerek yok ama yeni üretilecek cihazları Türkiye’de deneyimleyemeyecek olmamız bir problem. 2020 Aralık itibariyle uzlaşma hala sağlanamamış olursa, Türkiye’ye girecek cihazlardan Google desteği kalkmış, belkide pek çok Android cihaz üreticisi firma Türkiye pazarından çekilmiş olacak.
Maalesef Google Uygulamaları çok sık kullandığımız ve hayatımıza inanılmaz entegre olmuş uygulamalar. Alışmamız ve alternatifler bulmamız zaman alacak gibi duruyor. Bu yüzden Android cihazlarda Google Uygulamaları kaldırılacak mı? sorusuna hayır böyle bir risk yok diye cevap vermeyi çok istiyoruz. Umarız yıl sonuna kadar bu konuyla ilgili tüm detaylar pozitif sonuçlanır.

Yorum Yap

Yorum Yap