İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Android Studio 4.0 Yayınlandı! İşte Yeni Özellikler

Android Studio 4.0 Yayınlandı! İşte Yeni Özellikler

Android Studio 4.0 Yayınlandı! İşte Yeni Özellikler

Android cihazlarda uygulama geliştirilmesine olanak sağlayan Android Studio bugün yeni sürüme yükseltildi. Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi sürekli güncellenmekte olup uygulama desteği sürdürülmektedir. Android Studio 4.0 ile beraber gelen kolaylıkları size bu yazı içerisinde sunmaya çalışacağız.

Google her yıl yeni ürün ve hizmetlerini Google I/O konferansında duyuruyordu. Ancak bu yıl ki etkinlik korona virüs nedeni ile ertelenmesi duyuruların online olarak gerçekleştirilmesine neden oldu. Bu yıl ki birçok özellik Google tarafından online lansmanlar ile duyurulmak zorunda kaldı. Bu yıl online olarak duyurulan yeni özelliklerden birisi de Studio oldu.

Android Studio 4.0 Yayınlandı! İşte Yeni Özellikler
Android Studio 4.0 Yayınlandı! İşte Yeni Özellikler

Google Play Store’de yer alan uygulamaların hemen hemen tamamı Google tarafından geliştirilen Android Studio’da geliştiriliyordu. Sürekli olarak Google tarafından desteklenen bu yazılım, her yeni sürümünde birçok yeni özellikler kazanmış durumda. Yeni geliştirme aracının özelliklerini sunacak olursak;

Android Studio 4.0 Özellikleri

Google, uygulama geliştirme aracı olan Studio’nun her yeni sürümünde geliştiricilerin işini kolaylaştırmaya çalışıyor. 4.0 ile beraber eskiye nazaran birçok değişikliğin meydana geldiğini görüyoruz. 4.0 ile beraber yeni tasarım araçlarını kullanıcılarına sunan Google, Motion Editör adındaki yeni editörünü de kullanıma sundu. Motion Editör ilk kez duyurulan bu düzenleme aracı olduğu için birçok kişi tarafından merak edilecektir. Motion Editör ile beraber artık XML araçlarını elle düzenlemeyeceksiniz. Bu düzenleme aracı sizlere sürekle bırak yönetimi ile XML dosyası düzenleme imkanı sunacaktır.

Kod yazımı konusunda da yeni güncelleme alan Studio, hata denetimini artık daha da yükseltmiş durumda. Kod küçültme konusunda yeni kurallar getiren Google, yeni güncelleme ile beraber artık daha akıllı düzenlemeler meydana getirmiş durumda. Tasarımı da bütünü ile geliştiren Google artık daha kullanıcı sistemli bir arayüz geliştirdi. Özellikle uygulama geliştirmeye yeni başlayan kişileri de düşünen Google, menüleri daha ulaşılabilir hale getirdi.  Yukarıda eklediğimiz video sizlere güncelleme ile ilgili tüm detayları sunacaktır. Video dili İngilizce olsa da anlaşılabilir düzeyde olduğunu belirtmek istiyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap