İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler

Her gün saatlerce kullandığınız bilgisayarlarda enerji tasarrufu oldukça önemlidir. Bilgisayar modeli başta olmak üzere kullanılan ekipmanlar, monitör parlaklığı gibi etmenler bilgisayar kullanımına büyük oranda etki etmektedir. Özellikle dizüstü bilgisayarı kullanan kişiler için bu yazımız içerisinde Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Harici Cihazlarla Olan Erişimi Kapatın

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler

Bilgisayarınızdan daha fazla performans almak istiyorsanız öncelikle cihaz ile bağlantılı olan ekipmanları kapatmanız gerekiyor. Örneğin kulaklık, yazıcı, web camera gibi güç tüketen ekipmanları kapatmanız durumunda daha fazla güç alabileceğinizi göreceksiniz. Potansiyelinize etki edecek birçok ekipmanı kapatmak sizlere katkı sağlayacaktır.

Güç Yönetim Ayarlarını Değiştirin

Bilgisayarınızın güç ayarlarında yapacağınız ufak değişiklikler performansına büyük oranda etki edecektir. Mesela bir işiniz olması durumunda bilgisayar başından ayrılmak istediniz. Bu esnada bilgisayarınızın dinlenmesine fırsat vermek için uyku moduna geçmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle güç yönetimi konusunda profesyonel birisinden destek almanız durumunda bilgisayar performansınızı %50 oranında artırabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Kullanmadığınız Zaman Kapatın

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler içerisinde belki de en çok uygulanan maddenin bu olduğunu söyleyebiliriz. Bilgisayarınızdan daha fazla performans almak istiyorsanız kullanmadığınız zamanlarda tamamen kapatın. Hatta prizin fişini bütünü ile çekmeniz durumunda bütünü ile enerji boşalımı meydana geleceğini bilmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızın fişini tamamen çekmeniz durumunda diğer bağlantılı parçalarla olan enerji paylaşımı duracağı için optimizasyon kalitesinin üst düzey olacağını söyleyebiliriz.

Şarj Cihazlarını Bilgisayar Kullanırken Takılı Tutun

Dizüstü Bilgisayar kullanan kişilerin yaptığı en büyük hatalardan birisi de şarj cihazı kullanımıdır. 24 saat şarj cihazın takılı olması hem bataryanın ölmesine hem de bilgisayar performansının düşmesine neden olmaktadır. Pil %100 dolduktan sonra fiş çekilmeli, bilgisayar kendi enerjisi ile kullanılmalıdır.

Ekran Parlaklığını Azaltın

Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler içerisinde son olarak ekran parlaklığını azaltma yönteminden bahsedeceğiz. Ekran parlaklığının maksimum seviyede olması enerjinin kısa süre içerisinde tükenmesine neden olabilir. Bu nedenle ya otomatik tüketim ya da minimum seçeneklerin tercih edilmesi en doğru seçenek olacaktır. Bunlar dışında kendinize özel bazı yöntemler de geliştirebilmeniz mümkündür.

 

Yorum Yap

Yorum Yap