İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanat
  3. Blind Side Filmi Konusu

Blind Side Filmi Konusu

Blind Side filmi konusu

Blind Side, insanlığın ve vicdanın yozlaştığını düşündüğümüz son dönemlerde bizlere umut vadeder nitelikte bir film. Gerçek hayat hikâyesinden yola çıkarak hazırlanan bu filmde Michael Lewis isimli Amerikan futbolu oyuncusunun hayat hikayesi ve başarıya giden yolculuğu anlatılır.

İyi niyetli bir aile tarafından benimsenen ve her türlü ihtiyacı karşılanan Michael ilk kez birileri tarafından sevildiğini ve korunduğunu hisseder. Küçük yaşlarda büyük travmalar yaşayan Michael’ın alkolik bir annesi vardır ve Michael babasını hiç tanımamıştır. Filmin başında hiç konuşmayan ve iri yapısıyla dikkat çeken bu çocuğun resmi kayıtları bulunmamakta ve eğitim düzeyi çok düşük durumdadır. Uzun boyu ve kilolu bedeni sebebiyle herkes kendisine “Büyük Mike” diye hitap etmektedir. Oysaki iri bedeninin altında yufka yürekli ve son derece korumacı bir insan yatmaktadır.

Gittiği okullarda ayrımcılık ve ön yargılarla karşılan Michael, Amerikan futbolunda başarı göstereceği düşünülerek Katolik bir okuldan kabul alır. Burada da siyahi bir insan olması ve not ortalamasının çok düşük olması sebebiyle öğretmenleri tarafından sevilmez ve diğer çocuklar tarafından da benimsenemez. Fakat hayatındaki problemler Leigh Anne Tuohy ile tanışmasıyla son bulur. Leigh Anne, iyi niyeti ve vicdanı sebebiyle Michael’in durumuna üzülür ve onu kendi ailesine dahil eder. Leign Anne ve onun sağladığı imkânlarla kendisini geliştiren Michael herkesin beklediği gibi çok başarılı bir Amerikan futbol oyuncusuna dönüşür.

 

Blind Side Filminin Mesajı

Filmde verilen en önemli mesaj, başkaları tarafından ötekileştirilen, ayrımcılığa maruz kalan ve yaşadığı travmaların etkisinde olan insanların, imkânlar sağlandığı takdirde büyük başarılara imza atabileceğidir. Bu insanlar hayata her ne kadar dezavantajlı olarak başlasalar da iyi yönlendirmeler yapıldığı sürece kötü talihlerini dize getirip yepyeni bir hayata başlayabilirler.

Blind Side ile ilgili görsel sonucu

Filmde; Michael’ın maruz kaldığı gibi bir geçmişe sahip çocukların çoğunlukla aşırı dozdan ya da cinayetten öldüğü haberlere yansırken, bu çocukları ötekileştirilmek yerine gerekli sevgi ve şefkat ortamı sağlandığında toplum için ne kadar faydalı bireyler olabilecekleri gözler önüne serilir. Bu sebeple film, yapılan iyiliklerin insan üstündeki iyileştiriciliğini ve her insanın gelişme kapasitesi olduğunu göstermektedir.

 

Yorum Yap

    Yorum Yap