İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Enstrumanlar
  3. Çello Teknikleri, Özellikleri ve Bölümleri

Çello Teknikleri, Özellikleri ve Bölümleri

çello

Çello diğer ismiyle ‘viyolonsel‘; keman, viyola ve kontrbas ile aynı enstruman ailesine aittir. Bu ensturman, 16. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkmıştır ve 18. yüzyıla kadar orkestradaki bas sesleri desteklemek için kullanılmıştır.

Çello genellikle akustik olarak kullanılan bir çalgı olsa da, ‘elektro-çello‘ olarak karşımıza çıkan ve akustik olmayan  bir varyasyonu da mevcuttur.

Çellonun (Viyolonselin) Bölümleri

 

Çello, aynı diğer enstrumanlar gibi birkaç kısımdan oluşur. Bunları hatırlatmak gerekirse; Salyangoz, akort burguları, üst eşik, klavye, gövde, köprü, f delikleri, kuyruk, alt eşik ve pik.

Akort burguları: 

Akort burguları, tellerin akordunu yapmamızı sağlayan kısımdır.

Çello Akordu:

Çello, boş telleri bastan tize C-G-D-A yani do-sol-re-la olaracak şekilde akort edilir.

Gövde:

Gövde, akustik olarak sesin dağılımını kontrol eder ve ‘tını’yı oluşturur.

 

 

 

 

 

Çello Teknikleri

Bazı çello teknikleri nden bahsetmek gerekirse;

Pizzicato

Pizz. veya Pizzicato: Tüm yaylı ensturmanlar için kullanılabilinen bu teknik, yay çekmek yerine parmakla çalmak anlamına gelir. Videoya göz gezdirebilirsiniz:

Arco

Arco, aynı pizzicato gibi bütün yaylı ailesi için kullanılabilir. Çalgıcının tekrardan ‘yay kullanarak çalmaya’ dönmesini sağlar. “Yay” anlamına gelir.

Sul Ponticello

Sul ponticello, yayı köprü kısmında kullanarak çalmaya verilen isimdir. Bu teknik, daha tiz karakterli bir ‘tını’ oluşturmak için kullanılır. Nasıl duyulduğunu veya nasıl çalındığını öğrenmek için videoyu izleyebillirsiniz.

Sul Tasto

Sul ponticellonun aksine sul tasto, yayı klavyenin sonunun üstüne kullanmak anlamına gelen İtalyanca bir tabirdir.

Detaché

Detaché, her bir notayı bağsız – ayrı ayrı çalmak için kullanılır. Çalgıcı, her notada yayı bir öncekinin aksi yöne doğru çeker. Videoya göz atabilirsiniz.

Martele (Fr.) Martellando (It.)

Martele veya İtalyanca ismiyle martellando, bir notayı daha güçlü çalarak öteki notalardan ayırmak veya o notayı belirtmek için kullanılır.

Ricochet (Ing.) – Jeté (Fr.)

Ricochet veya Fransızca ismiyle Jeté, yayı teller üzerinde zıplatarak, değişik bir tını oluşturmak veya çok hızlı partileri çalmak için kullanılan bir tekniktir.

Legato

Notaların bağlı çalınması anlamına gelir. Yani bir yay hareketinde birkaç farklı nota çalınır.

Daha fazla içerik için tıklayın.

Wikipedia için tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap