İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin Kimdir

16 Nisan 1889’da Londra’da dünyaya gelen Chaplin, oyuncu, yazar, film müziği bestecisi, komedyen ve İngiliz sinema yönetmeni bir kurgucudur. Yarattığı en önemli karakterlerden biri olan Şarlo ile tamamen özdeşleşmiştir. Londra’da doğu büyüyen Charlie Chaplin, fakir bir aileden gelmekteydi. İlk filmini, 1913’de ABD’de başlayan yönetmen, burada ilk filmi Making A Living’den sonra çekilen Kid Auto Races in Venice filmi ile efsanevi Şarlo karakterini ortaya çıkarmıştır. Şarlo, bol pantolonlu, melon şapkalı, sürekli elindeki bastonla oynayan, sakar, gülünç ve büyük ayakkabılı bir karakterdir. Her filminden alışkın olduğumuz bu karakterin, gerçek hayatta da böyle olduğu düşünülmeye başlanmıştı. Çok kısa bir süre içerisinde The Adventurer ve The Immigrant gibi onlarca kısa filmde yer alarak, dünya çapında hızlı bir şöhrete sahip olmuştur.

Charlie Chaplin

Ünlü Chaplin Filmleri

A Dog’s Life ile birlikte 1918’de uzun metrajlı filmlerebaşlayan Chaplin, Douglas Fairbank, Mary Picford, D.W. Griffith ile beraber kurduğu Unıted Artist yapım şirketi ortaklığına başlamıştır. Ortaklığın ardından Altına Hücum, Büyük Diktatör, Sirk, Sahne Işıkları, Şehir Işıkları ve Asri Zamanlar gibi önemli eserler ortaya çıkarmıştır. Dönemin izlerini taşıyan filmlerinde, çeşitli mizansen ve hareketler ile yönetim biçimlerine ve teknolojik çalışmalara yönelik eleştirilerine filmlerinde yer vermiştir. Charlie Chaplin filmlerinin vazgeçilmesi olan bu eleştiriler, genellikle komedi sinemasının gereğini tamamlarken bir diğer yandan da heyecan ve hareket düzeylerini belirli bir sınırda tutarak dramatikliğe de yer vermiştir. Yarattığı karakter ve film yapıları nedeniyle ABD vatandaşlığı reddedilerek hakkında karalama kampanyası başlatılmıştır. Ancak, bu durum fazla sürmeyerek 1972 yılında Oscar Ödülü alabilmesi ile ABD’ye geri dönüşü gerçekleşmiştir.

Charlie Chaplin Kimdir

Charlie Chaplin ve Zorlu Hayatı

Zorlu yaşam koşulları nedeniyle okula çok kısa bir süre gidebilen Chaplin, annesinin rahatsızlığının ardından babasının yanına gönderilmiştir. Alkolik babasının terk etmesi ve ardından alkol komasına girerek hayatını kaybetmesi ile kardeşiyle ortada kalmıştır. Charlie Chaplin hayatı boyunca bir aile ortamında mutlu olmayı başaramamış olmasına rağmen tüm dünyayı güldürebilmeyi başarabilmiş bir sanatçıdır. Hayatında yaşadığı olaylar onu asla hedeflerinden de alıkoymamıştır.

 

Charlie Chaplin

 

Önerilen Yazı
Sinemada Sessiz Dönem
Yorum Yap

Yorum Yap