İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Cloud Gaming Nedir?

Cloud Gaming Nedir?

Cloud Gaming Nedir?

Cloud gaming‘in kendi evimizde bulundurduğumuz cihazlar dışında başka cihazlarda çalışan programları veya içerikleri kontrol etmek olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sunduğu avantajlardan birisi de eğer kullandığınız cihazın performansı veya donanımsal yetersizlikleri varsa kısıtlı kalmamış oluyorsunuz. Ki,oyun takipçileri bilir ki bilgisayar ya da oyun oynayacağınız herhangi bir cihazınızın işlemcilerinin,monitörünüzün,ekran kartınızın ve diğer birçok donanımın iyi olması gerekiyor.

Cloud Gaming’in Sağladığı Avantajlar

Kullandığınız cihazın harddisk kapasitesi az olabilir ama Cloud sayesinde çok yer kaplayan dosyaları bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Yüksek performans isteyen işlemleri yapmanıza yardımcı olmuş olur. Yani Cloud’da aslında kendi cihanızda değil cihazınızın bağlandığı sunucularda işlem yapmış oluyorsunuz. Bir nevi uzaktan kumanda durumunda olmuş oluyorsunuz. Bilgisayarınızda sadece bir veri alışverişi oluyor.

 

Cloud Gaming Nedir?Cloud Gaming için çalışmalar yaklaşık 10 sene sürmüştür. Google bu projeye çok yatırm yapmıştır ve Stadia isimli bir Cloud Gaming platformunu ve Stadia için özel olarak yapılan oyun konsolunu 2019 yılı Mart ayında tanıtmıştır. Birçok kişi Stadia’nın Cloud Gaming sektöründe en iyisi olacağını düşünmekteydi. Google aynı yılın Kasım ayında da Amerika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Belçika, Fransa, İtalya, İrlanda, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç ve İngiltere’deki kullanıcılarına oyunu sunmuştur.Kullanıcılarına,gecikme olmadan yüksek çözünürlüklü, kaliteli videoları steam ederek oyun oynayabilme vaadinde bulunmuştur.
Cloud Gaming bu özelliklerinin yanında aynı zamanda oyun yayıncılığını da sağlıyor. Oynadığınız oyunları kaydedip başka programlarda paylaşabiliyorsunuz. Yayınını izlediğiniz bir oyuncunun kaldığı seviyeden oyuna devam etme şansı da sunuyor. Ayrıca başka bir cihazda kaldığınız yerden devam da edebiliyorsunuz.

Cloud Gaming Ücretlendirmesi Nasıl?

Cloud Gaming de mantık kişinin kullandığı kadar ödemesidir. Ama durum diğer oyun platformları için değişebiliyor. Stadia için örnek verecek olursak henüz Türkiye’de kullanamıyoruz ama oyun servisininbaşlangıç paketi 129 dolardır. Bu paket dahilinde Stadia’nin özel oyun konsolu,Chromecast Ultra TV adaptörü ve Stadia Pro platformuna üç aylık abonelik bulunmaktadır.Aylık abonelik alan kullanacılar da aynı şekilde oyunlara erişim sağlayabiliyor. Aylık abonelik ücreti ise 9.99 dolardır. Yeni çıkan oyunlara erişim sağlamak için ayrıca ödeme yapılması gerekmektedir. Ama Stadia’nın kendi bünyesinde bulundurduğu oyunları oynamak için aylık abonelik şartı yoktur. Ek olarak ücretsiz deneme şansı da yoktur ama Google buna dair eklemeler yapacağını belirtmiştir.

Önerilen Yazı
Wemod Nedir, Wemod Nasıl Kullanılır?
Yorum Yap

Yorum Yap