İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Cloud Gaming ve Cloud Gaming Avantajları Nelerdir?

Cloud Gaming ve Cloud Gaming Avantajları Nelerdir?

Cloud Gaming

Bulut Oyun

Cloud Gaming yani kendi dilimize çevirince Bulut Oyun, bulut bilişimin ortaya çıkmasıyla oluşmuştur. Genel olarak kişisel bilgisayarların donanımsal olarak göstermeye veya oynamaya yeterli olmadığı oyunları uzak bilgisayarda çalıştırıp belirli bir akış şeklinde kişisel bilgisayara sunulmasıdır. Yani bilgisayar bir oyunu açamayacak veya oynatamacak şekilde yetersizse, bu oyun bulut oyun sayesinde uzak bilgisayarda grafik özelliklerinin tümüyle çalıştırılır ve kişisel bilgisayara akış halinde gönderilir. Bu şekilde donanımsal olarak yetersiz bilgisayarlarda da grafik özellikleri güçlü oyunlar oynanabilmiş olur. Cloud gamingi insanlığa sunan başlıca şirketler Microsoft, Sony ve Nvidia’dır.

Cloud Gaming

 

Cloud Gaming’de Ndivia

Bulut oyun üzerine geliştirme çabaları süren bu şirketlerden Ndivia, bulut oyun hizmetini Grid adıyla adlandırdığı bir hizmetle yüksek performans, yüksek yoğunluk veya yüksek hızı referans alarak kategorilere ayırmış ve bu şekilde ürünleştirme çalışmalarına başlamıştır. Grid’in oldukça fazla oyun kütüphanesi vardır ve bu oyunlar akıllı telefon, akıllı televizyon, tablet, Mac ve bilgisayarlar gibi birçok platformda oynanabilir durumdadır. Ve Ndivia bu hizmeti daha da güçlendirip Youtube, Netflix ve Spotify gibi ortamlardan da akış sunmayı istemektedir.

Cloud Gaming’de Microsoft

Cloud Gamingi insanlığa sunmuş olan önemli şirketlerden biri de Microsoft’tur. Microsoft bulut bilişimde Azure hizmeti ile öne çıkmış ve güçlü bir kullanıcı kitlesi elde etmiştir. Aynı zamanda Microsoft, Xbox hizmetini de öne sürerek pratik çözümler elde etmiş ve sektörde bir adım daha ön plana çıkmıştır. Aynı zamanda Iaas ve Paas hizmetleri ile oyuncuları analiz etmiştir. Bu şekilde oyuncu davranışlarını kaydetmiş, ve bu davranışları oyuncunun önüne hazır bir servis olarak sunmuştur.

Cloud Gaming’de Sony

Bulut oyun sektöründe önemli bir yeri olan Sony, bu işe Playstation Now hizmeti ile giriş yapmıştır. Playstation Now da her platformda hizmet vermektedir.

Cloud Gaming Avantajları

Bulut oyunun hızla büyümesinin sebeplerinden biri kullanıcıyı ödeme konusunda rahat bırakmasıdır. İçerisinde kullandığın kadar öde mantığıyla hareket edilmektedir. Açık kaynak kodlu platformlarda da kullanıcılara abonelik alternatifleri sunmaktadırlar. Bu da kullanıcıyı pahalı donanımlara ödeme yapmaktansa, oynadığı kadar ödeterek rahatlatmaktadır. Cloud gaming sağladığı avantajlar sayesinde hızla büyümektedir. Yakında Cloud gamingi birçok sektörün içerisinde görmek mümkündür.

Önerilen Yazı
Wemod Nedir, Wemod Nasıl Kullanılır?
Önerilen Yazı
Cloud Gaming Nedir?
Yorum Yap

Yorum Yap