İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Cloud Pc Nedir, Avantajları ve Dezavantajları

Cloud Pc Nedir, Avantajları ve Dezavantajları

Cloud PC

Bulut Bilişim

Cloud Pc yani kendi dilimize çevirecek olursak bulut bilişim, insanların veya şirketlerin dijital ortamlarda medya, dosya ve veri saklama ihtiyacından doğmuş bir çözüm sistemidir. Verileri, dosyaları ve medyayı saklama alanı olarak geliştirilen donanımsal araçlar yetersiz gelmeye başlayınca insanlık bulut bilişimin temellerini atmaya başladı. Bulut bilişim, izin verilen yazılımlarla sanal ortamda saklama alanı oluşturma sistemidir. Veriler buraya belirli programlarla aktarılır ve hafızada tutulmaya başlanır. Bu şekilde hem kişisel olarak kullanılan bilgisayarların veyahut benzer dijital araçların belleklerindeki doluluk oranı azaltılmış olur hem de hafıza doldurulmadığı için performans artışı gözlenmiş olur. Erişimi olan kişiler yine istediği zaman bu programlar aracılığıyla ulaşmak istediği veriye erişebilir.

Cloud PC Faydaları

Bulut bilişimin insanlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bunların kişisel yararlarından bahsedecek olursak saklama alanı için ek donanım gerektirmediği için maliyet azaltıyor. Erişim sağlayan yazılımlarına web üzerinden ulaşılabildiği için tek bir platform üzerinden erişim sağlama bağımlılığını ortadan kaldırıyor birçok dijital ortamdan erişim sağlanabiliyor. Bu hizmeti veren firmalar güvenlik önlemlerini de aldığından kişisel bilgisayarlarda saklanan verilerden daha güvenli şekilde saklanmaktadır. Bu hizmeti kullanan şirketler için yararı da sunucularına erişirken gerekli olan yetki ve erişim takibini ortadan kaldırmasıdır. Aynı zamanda donanımsal olarak oluşturulması gereken altyapının gerekliliğini ve karmaşını büyük ölçüde azaltır. Bu da şirketleri maliyet ve performans açısından rahatlatır.

Cloud Pc Dezavantajları

Bulut bilişimin dezavantajlarından biri verilere ulaşabilmek için internet erişiminin gerekmesidir. Yani internet erişimi olmadığı anda kişiler sunuculardaki verileri göremezler. Ve veriyi görebilme hızı internet erişim hızıyla doğru orantılıdır. İnternet hızı ne kadar yavaşsa veriyi görme hızı da o kadar yavaş olacaktır. Bu hizmeti veren firmalar yeterli güvenlik önlemi almazsa olası bir siber saldırıda kişisel verileriniz silinebilir veyahut gizlilik ilkesine uyumluluk kuralları aşılmış olabilir. Ülkeler bu konuda dijital güçlerini göstermeye çalışacak ve bu da bazı politik problemler oluşturacaktır. Aynı zamanda donanımsal olarak bakım, tamir ve benzeri işler gerektirmeyeceğinden bu alanda çalışan bilişim teknolojileri çalışanlarının iş sahasının azalma durumu vardır. Bu da çalışanlar için ekonomik sorunlar doğuracaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap