İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Müzik
  3. DAW – Digital Audio Workstation Nedir? En İyi 4 DAW

DAW – Digital Audio Workstation Nedir? En İyi 4 DAW

daw-nedir

DAW Nedir? (Yani Digital Audio Workstation), Türkçe ismiyle Dijital Ses İşletme İstasyonu; elektronik bir sistemde kayıt ve ses düzenleme işlemlerinin yapıldığı ortam için kullanılan isimdir.

DAW Nasıl Çalışır?

Öncelikli olarak manuel/analog kaydedilen ses ya da sesler dijital ortamda, dijital verilere dönüştürülür. İşlem yapılan ses yada sesler daha sonra ilk haline çevrilerek sesin çıkışın yapılacağı aygıta aktarılır. Yani bu dijital ortam sadece sesi işlemekle mükelleftir.
Dijital ortamda sesler bitler ile saklanır. Sesi çıkarak aygıtın bit değeri de ne kadar yüksekse, duyacağınız ses o kadar gerçeğe yakın olacaktır. Bu da sesin kalitesiyle ölçülür. Örneğin, kaset çalar, CD çalar ve plak çalarların hepsinin bit değeri farklıdır.
Aslında ses kayıt stüdyolarında bu işlemin canlısını görebilir ve deneyimleyebilirsiniz. Albüm kaydı yaparken sanatçılar, stüdyoda seslendirdikleri parçaları söylerken diğer yandan kayıt işlemi yapılır. İşte tam da bu sırada sesin dijital ortamda işlenmesi ve bitler halinde saklanması işlemi gerçekleşir. Albümün satışa çıkışından önce de bitlerin ses çıktısını yapacak olan aygıta aktarılması ve çoğaltılması süreci başlar.
Aynı sistemle müzik oluşturma, düzeltme, kırpma, biçme, ekleme yada yaratma işlemi de yapılabilmektedir. Günümüzde ev tipi stüdyo örnekleri de mevcuttur. Bununla beraber kendi albümlerini çıkaran kişiler de yok değildir. Aslında DAW nedir? sorusunun bir cevabı da budur.
Aynı zamanda bu sistem için üretilmiş pek çok özellikte ürün ve marka bulunur.

daw-nedir

En İyi DAW Programı Nasıl Seçilir?

Son yıllarda özgün müziğin, DJ performanslarının, Youtuberlığın, bloggerlığın ve VLOG çekimlerinin artmasıyla editleme ihtiyaçları da arttı. Bu sebeple de bazı DAW programlarının kullanım oranı ciddi derecede artış gösterdi. DAW Nedir? sorusu da haliyle en çok merak edilenlerden oldu. Durum böyle olunca da; “Hangi program daha iyidir?, Hangisini seçmek mantıklıdır?” gibi pek çok soru ve kafa karışıklığı mevcut. Ancak bilinmesi gereken bir şey vardır ki, bu ve bu tarz soruların cevabı kişiye ve kişinin üretimine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yani aslında bahsedilen ürün sadece bir programdır ve siz onu kullanarak kendi ürününüzü ortaya çıkarırsınız. Burada da kullanılan ürünün popülaritesi ve ücretinden ziyade, size uygunluğu ve kullanım kolaylığı karar verme aşamasında işinizi kolaylaştırabilecek elementlerdir.

Bazı Daw Programları:

Ableton

Cubase

Pro Tools

Logic Pro X

 

Önerilen Yazı
Çello Teknikleri, Özellikleri ve Bölümleri

Yorum Yap

    Yorum Yap