1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Dünyada Kanal İstanbul Benzeri Kanallar

Dünyada Kanal İstanbul Benzeri Kanallar

Kanal İstanbul

Dünya çapında neredeyse 50’e yakın kanal bulunmaktadır. Bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkan bu kanallar, yalnızca lüks amacıyla değil, aynı zamanda ülkenin ticari yapısını düşünerek de yapılmaktadır. Yapay yollar ile yapılan ve önemli bir deniz yolu olarak görülen kanallar, deniz ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple de bulundukları jeopolitik konuma göre büyük ölçüde etki etmektedir. Türkiye’de de yapılmak istenen Kanal İstanbul projesi kapsamında, yapar bir kanal hizmeti olan Panama ve Süveyş kanalları önemli bir örnek olabilir. Gemilerin bir kıta çevresinde dönmesini engelleyen bu kanallar ile önemli bir mesafe ciddi anlamda kısalmaktadır. Mesafelerin yanı sıra deniz trafiğindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla kullanıldığı bölgelerde bulunmaktadır.

Dünyadaki Önemli Kanallar

Önemli ülkeler tarafından sunulan kanal hizmetlerinde önemli bir yere sahip olan Panama Kanalı, Atlas Okyanusu ile Pasifik Okyanusunu birbirine bağlayan 77 kilometre uzunluğundaki bir kanaldır. Yapımı 1909 yılında başlayan kanalın yapımı beş yıl sürmüştür. Günümüzde yaklaşık 7,3 milyar dolarlık bir maliyete denk gelen kanalın şu anki getirisi hem ABD için hem de dünya geneli için yüksektir. Süveyş Kanalı’nın yapımı ise biraz daha eskiye dayanmaktadır. 1859’da yapımına başlanan kanalın tamamlanması on yıllık bir süreci kapsamaktadır. Panama ile birlikte dünyanın en önemli kanallarından olan Süveyş, Akdeniz, Kızıldeniz ve Hint Okyanusunu birbirine bağlamaktadır. Yapımı aşamasındaki zor şartlar nedeniyle 120 bin Mısırlının hayatını kaybettiği bilinmektedir. Kanal İstanbul benzeri Kiel Kanalı (Almanya) ve Korint Kanalı (Yunanistan) gibi kanallar da bulunmaktadır.

Kanal İstanbul

Kanal İstanbul Projesi Nedir?

İstanbul Avrupa yakasından başlayıp, Karadeniz ile Marmara denizini yeniden birbirine bağlayacak bir suyolu projesidir. 2011 yılında şu anki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın projesi olarak basına yansımıştır. Başlangıçta konumu ve içeriği gizli tutulan Kanal İstanbul projesi, 2011 yılında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Proje ile ilgili birçok farklı görüş olmasının yanı sıra geçmişten bugüne yapılması düşünülen bir proje olduğu bilinmektedir. Ancak, yapımının ardından maddi bir kazanç olacağı düşünülse de bir diğer yandan büyük zararlara yol açabileceği de düşünülmektedir.

Önerilen Yazı
Tarih Boyunca Uygulanmış En Etkili Savaş Stratejileri
Yorum Yap

Yorum Yap