İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Dünya’nın En Güçlü Pasaportları

Dünya’nın En Güçlü Pasaportları

Dünya’nın En Güçlü Pasaportları

Ülkelerin küresel ölçekte güçlerini gösteren en büyük etmenlerden birisi de sahip oldukları pasaportların gücüdür. Nomad Capitalist şirketi her yıl ülkeleri birçok kısasa göre değerlendirerek pasaport güçlerini ortaya çıkartıyor. Koronavirüs nedeni ile tüm dengeler alt üst olmuş olsa da yine birtakım analizler yapıldı. Bu yazımız içerisinde sizlere 2020 yılında Dünya’nın En Güçlü Pasaportları listesini sunmaya çalışacağız.

Finlandiya

Finlandiya
Finlandiya

Kuzey Avrupa bölgesinde yer alan ülkelerin genelinin pasaportu oldukça güçlüdür. Geçmiş yıllarda listenin ilk sırasında yer alan Finlandiya son birkaç yıl içerisinde düşüş yaşamaya başlamış durumda. 113 pasaport puanına sahip olan Finlandiya pasaportu ile188 ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

Belçika

Belçika
Belçika

Avrupa Birliği üyelerinden birisi olan Belçika’nın 113,5 puanlık bir pasaport gücü bulunmaktadır. Avrupa Birliğinin evi olarak gösterilen Belçika en saygın pasaportlarından birisine sahiptir. Diğer AB üyelerine nazaran özgürlüğe daha fazla önem verilmektedir.

İsviçre

İsviçre
İsviçre

Halkına yüksek oranda özgürlük sunan İsviçre her yıl binlerce vatandaşlık başvurusu almaktadır. Dünya üzerinde çok özel gezginlerinde sahip olduğu İsviçre pasaportunun 113,5 puanı vardır. AB ülkesi olmamasına karın AB vatandaşlarından daha fazla ülkeye giriş, çıkış İsviçre pasaportu ile sağlanabilmektedir.

İrlanda

İrlanda
İrlanda

Avrupa’nın Kuzey Batı topraklarında yer alan İrlanda pasaport konusunda bazen sorunlar yaşamaktadır. Bildiğiniz üzere AB Schengen bölgesinden çıkan İrlanda kendi pasaportu ile dolaşım sağlamaktadır. 114 pasaport gücüne sahip olan ülke, eski otoritesini korumaya devam ediyor.

Lüksemburg

Lüksemburg
Lüksemburg

Son 3 yıldır listenin 2. Sırasında olan Lüksemburg istikrarını korumaya devam ediyor. Oldukça küçük ülke olan Lüksemburg, Batı Avrupa’da yer alıyor. Küçük bir ülke ve nüfus sayısının az olmasından dolayı insan hakları ve özgürlüklerinin en üst seviye olduğu bu ülkenin pasaport puanı 114’dür.

İsveç

İsveç
İsveç

Kişisel özgürlüğe büyük oranda önem veren İsveç aynı zamanda dünyanın en güçlü pasaportuna sahip durumda. İsveç pasaportuna sahip bir kişi 186 ülkeye vizesiz olarak girebiliyor. İsveç’in pasaport puanlaması ise 144’dür.

En güçlü pasaporta sahip ülkeleri dile getirdik. Peki; Türkiye’nin durumunu merak ediyor musunuz? 1900’lü yılların başına kadar Osmanlı pasaportu dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında ilk sırada yer alıyordu. Türkiye 111 puanı ile listenin 95. Sırasında yer alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. phantaso_avatar

    Bizim de pasaportumuz güçlü ancak yeşilse. Bordo pasaporta sahip olanların vizesiz giremeyeceği onlarca ülkeye sadece pasaportlarıyla giriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir