İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. En Çok Kullanılan Mesajlaşma Uygulamaları

En Çok Kullanılan Mesajlaşma Uygulamaları

En Çok Kullanılan Mesajlaşma Uygulamaları

İnternet hayatımıza birçok teknolojik uygulama ve aracın girmesine olanak sağladı. Telgraf ile başlayan hızlı mesajlaşma telefonlar ile beraber cebimize kadar girmeyi başardı. Bu yazımız içerisinde teknoloji ile beraber hayatımıza giren, En Çok Kullanılan Mesajlaşma Uygulamaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

WhatsApp

WhatsApp
WhatsApp

2009 yılında kurulan WhatsApp kısa süre içerisinde dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından birisi haline geldi.  Şu an 180’den fazla ülkede 1 milyardan fazla aktif insan tarafından kullanılan WhatsApp SMS ile mesaj gönderme olayını neredeyse bitirmiştir. En popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp geçtiğimiz yıllarda 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satılmıştır. Hem sesli hem görüntülü hem de grup sohbetlerine izin vermektedir.

Skype

Skype
Skype

Skype ilk kurulduğu dönemlerde sadece şirketlerin şirket içi sohbetleşme işlemleri sırasında kullanılıyordu. Piyasa içerisindeki en büyük rakibi MSN’i tüm kullanıcıları ile beraber satın alması Skype’ı bir anda sektörün önemli servislerinden birisi haline getirmiştir. Ancak günümüzde Skype yine en çok işletmeler tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz.

Facebook Messenger

Facebook Messenger
Facebook Messenger

En Çok Kullanılan Mesajlaşma Uygulamaları içerisinde Facebook Messenger’da yer almaktadır. Facebook dünyanın en büyük sosyal medya platformu olduğunu elbette biliyorsunuz. Facebook kullanan kişilere geçtiğimiz yıllarda bir değişiklik yapıldığı belirtildi. Artık Facebook kullanıcılarının Messenger adı verilen mesajlaşma uygulaması üzerinden sohbet yapabilecekleri duyuruldu.

BİP

BİP
BİP

Türkiye’nin en büyük iletişim firmalarından olan Turkcell, tüm ihtiyaçlarımızı yerli ve milli teknolojiler ile geliştirmeye çalışıyor. Online mesajlaşma konusunda yerli teknoloji kullanan Turkcell, BİP ile piyasaya girmeyi başarmış durumda. WhatsApp ile çok benzer özelliklere sahip olan uygulama ülkemizde WhatsApp ile yarışır hale bile gelmiştir. WhatsApp’dan en büyük farkı ise sesli ve görüntülü olarak 6 kişiye kadar sohbet yapılabiliyor olmasıdır. Ayrıca; BİP üzerinden gönderilen fotoğrafların görüntü ve çözünürlük kalitesi de düşmemektedir.

MSN

MSN
MSN

En çok kullanılan mesajlaşma uygulamaları içerisinde son olarak MSN yer almaktadır. 2000’li yılların efsane uygulamalarından birisi olan MSN, teknolojinin en son yeniliklerinden birisi idi. Microsoft tarafından geliştirilen MSN 13 yıl kadar aktif bir şekilde piyasada yer edindi. Daha sonrasında ismini Windows Live Messenger olarak ismini değiştirse de 2012 yılında gelen teklifle satıldı. Skype, tüm kullanıcıları ile beraber 2012 yılında MSN’i satın alarak kullanıma kapattı.

Yorum Yap

Yorum Yap