1. Ana Sayfa
  2. Sanat
  3. En İyi Dram Filmleri Listesi

En İyi Dram Filmleri Listesi

En İyi Dram Filmleri Listesi

Her insanın sahip olduğu film izleme kültürü birbirinden farklıdır. Bazı insanlar komedi türünden vazgeçemezken bazıları bilim kurgu ve korkudan haz duyar. Ancak her insanın izlemekten keyif aldığı bir kategori daha var. Dram, insanın gizli kalmış duygularını açığa çıkarmasından dolayı çok fazla tercih edilmekte. Birazdan sizlere en iyi dram filmleri listesi sunarak film arayışınıza son vermeye çalışacağız.

My Name is Khan

My Name is Khan
My Name is Khan

Dram filmi denildiğinde akla gelen ilk filmlerden birisi de My Name is Khan filmidir. Hint sinemasının en top filmlerinden birisi olan bu yapıda izleyicilerin tamamında tüyler diken diken olmuştur.  Film hakkında ufak bir spoiler bile vermek sizlere adaletsiz olacağı için bu kadar bilginin yeterli olacağını düşünüyoruz.

Hachiko: A Dogs Tale

Hachiko: A Dogs Tale
Hachiko: A Dogs Tale

2009 yılında vizyona giren bu filmde dünyanın en ama en sadık köpeği gösterilmektedir. Tüm Japonya halkı tarafından sadakatin sembolü olarak gösterilen bu filmde vefalı bir köpeğin hayatı sinema edildi. Hachiko her gün sahibini işe gönderip aynı yerde onu karşılıyordu. Ancak bir sahibi kalp krizi geçirerek ölmüştür. Sahibinin ölümü sonrasında ölene kadar 10 yıl onu aynı yerde beklemesi, insanlarda derin etkiler meydana getirmiştir.

Green Mile

Green Mile
Green Mile

27 yaşında genç bir piyanistin savaş dönemi yaşadıklarını konu edinen bu filmde İkinci Dünya Savaşının etkilerini, insanlar üzerindeki etkisi, savaşın vahşet dolu yüzü insanlara gösterilmektedir. 2002 yılında vizyona giren film, IMDB üzerinden 8,5 puan almıştır. Film dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından tekrar, tekrar izlenmiştir.

96

96
96

Bollywood sinemasında geçtiğimiz yıl vizyona giren 96 filmi, dram kategorisinin en iyi örneklerinden birisi olarak gösterilmekte. 1996 yılında liseden mezun olmuş aşık bir çiftin 20 yıl sonra tekrardan bir araya gelmesini konu edinen film hikayesi ile ön plana çıkmaktadır.

Canım Kardeşim

Canım Kardeşim
Canım Kardeşim

Dram filmleri denildiğinde Türk sinemasının yapı taşlarından birisini de listeye dahil etmek istiyoruz. Yokluk ve sefalet ile dolu bir hayatta mutlu olmaya çalışan 3 kardeşin başına bir gün istenmeyen bir olay gelir. Küçük kardeşlerinin kanser olduğunu öğrenen abiler, onun isteklerini yerine getirmeye çalışırlar.

Shindler’s List

Shindler's List
Shindler’s List

En İyi Dram Filmleri Listemizin son sırasında Shindler’s List yer almaktadır. 2. Dünya Savaşı dönemini konu alan filmde Yahudilerin uğradığı kıyım işlenmektedir. Katliamdan kurtulmayı başaran 1,100 kadar Yahudi’nin gerçek hikayelerinden konu edinerek hazırlanan bu film 1993 yapımıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap