1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Facebook Messenger Rooms Kullanım Rehberi

Facebook Messenger Rooms Kullanım Rehberi

Facebook Messenger Rooms Kullanım Rehberi

Zoom uygulamasının son zamanlarda büyük tepkiler görmesi birçok şirketin alternatif uygulamalar geliştirmeye yöneltti. Özellikle online eğitimler, şirket toplantıları gibi görüntülü görüşme gerektiren durumlarda kullanılan Zoom, kişileri verileri açıkça ihlal ettiği yönünde bildirimler almakta idi. Facebook bu duruma el atarak bu alanda da bir rekabet oluşturmaya niyetlendi. Bugün duyurulan Facebook Messenger Rooms bir anda tüm dikkatleri üzerine çekti. Aslında geçtiğimiz ayın son günlerinde tanıtılan bu uygulama nihayet bugün kullanıma sunuldu. 50 kişiye kadar görüntülü konuşma imkanı veren Rooms, birçok uygulamaya rakip olarak geldi. Günümüzde Skype başta olmak üzere WhatsApp, Google Hangouts gibi birçok uygulama çoklu görüntülü görüşme imkanı sağlamakta.

Facebook Messenger Rooms Nasıl Kullanılır?

Facebook Messenger Rooms Kullanım Rehberi
Facebook Messenger Rooms Kullanım Rehberi

Korona virüs salgını nedeni ile insanlar son birkaç aydır hayatını evde sürdürmek durumunda kaldı. Bu durum video konferans uygulamalarına olan ilgiyi arttırdı. İrili ufaklı birçok şirket gerek iş toplantılarını gerekse müşterileri ile görüşmelerini bu uygulamalar üzerinden yürütmeye başladı. Herkesin kullanım amacı farklı olan video konferans uygulamalarına bugün bir yenisi daha eklendi. Facebook Messenger Rooms 50 kişiye kadar görüntülü görüşme imkanı veren nadir uygulamalardan birisidir. 50 kişilik video konferans imkanı sunulması özellikle şirketlerin bu uygulamaya ilgi göstermesine olanak sağlayacak.

Uygulamanın Facebook’a ait olması akıllarda bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Uygulamayı kullanmak için Facebook hesabına gerek olup olmadığı soruluyor. Oluşturulan grup sohbetlerine katılmak için herhangi bir şekilde Facebook hesaplarına gereksinim duyulmuyor. Uygulamanın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise oluşturulan ek bir bağlantı üzerinden katılımcılar konuşmalara dahil olabiliyor. Rakiplere nazaran uçtan uca şifreleme kullanmayan Facebook, bu uygulamayı olabildiğince eğlenceli hale getirmeye çalışmış. Video konferans sırasında katılımcılar istemeleri durumunda canlı AR efektleri dahi kullanabiliyor.

Facebook Messenger Rooms rakipleri Zoom ve Discord gibi konuşmayı başlatma yetkisini tek bir hesaba veriyor. Ancak konuşma ayarları yapılması durumunda isteyen herkes konuşmalara dahil olabiliyor. Rooms uygulamasının bugün hem masaüstü versiyonu hem de mobil versiyonu yayımlandı. Mobil uygulamayı indiren kişiler 50 kişiye kadar video konferanslar verebilir ya da katılım gösterebilirler.

Yorum Yap

    Yorum Yap