İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu Nedir?

fiziksel sunucu

Fiziksel sunucu (server), içerisinde sayısız veri bulunduran, standart bilgisayarlara oranla çok daha yüksek kapasiteli ve donanımsal açıdan dayanıklı olan veri depolama cihazıdır. İnternetin aktif olarak kullanıldığı birçok resmi veya özel kurumlarda veriler bu sunucular aracılığı ile depolanıp saklanmaktadır. Ayrıca her zaman aktif olan web siteleri de kaynaklarını bu sunuculardan almaktadır. İnternet sitesine sahip kişilerin sitelerinin daima aktif olmasının sebebi bir sunucu kiralamaları veya satın almalarıdır.

Fiziksel Sunucu İle Sanal Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

Sanal sunucular fiziksel sunuculardan bağımsız şekilde bulunmamaktadır. Sanal sunucuların orijinal ismi Virtual Private Server‘dır. Burada “private” kelimesinden de anlaşılacağı üzere sanal sunucular fiziksel sunucular içerisinde beraber bulunmasına karşın çalışma sistemleri birbirlerinden bağımsız özel sunuculardır. Bu sebeple her sanal sunucunun kendisine ait bir data hafızası, işletim sistemi veya ağ adresi bulunur.

fiziksel sunucu

Fiziksel Sunucunun Avantajları Nelerdir?

Çağımızda artık hemen hemen bütün iş kolları bir şekilde internet ile iç içe, entegrasyon içerisinde çalışmaktadır. Dijital çağın bu doğal getirisi sonucunda internet ile bağlantısı olan gerek büyük gerek orta ölçekli her şirketin kendisine ait kişisel ve gizli verileri bulunmaktadır. Firmalar bu verileri korumak ve saklamak için sunuculara ihtiyaç duymaktadır. İşte bu sebeple fiziksel sunucu kullanımı bir zorunluluktur. Firmalar büyüklüklerine ve ihtiyaçlarına göre ram, harddisk kapasitesi, işlem veya internet hızı gibi farklı büyüklüğe ve kapasiteye sahip olan fiziksel sunucuları tercih etmektedir. Fiziksel sunucu kullanmanın kuşkusuz en büyük sebebi güvenliktir. Firma sıradan bir host aracılığı ile veri sakladığı takdirde, alacağı bir siber saldırı ya da hacklenme işlemi durumunda verileri hasar görebilir veya verilerini tümüyle kaybedebilir. Bu sebeple birçok uluslararası elektronik firma kendi sunucularını farklı boyutlara göre kiralayabilme imkanı sunmaktadır. Ayrıca fiziksel sunucu satın alındıktan sonra firmalar bu sunucuları ihtiyaçlarına göre kişiselleştirebilmektedir. Örneğin istemedikleri bir IP adresini banlayabilir, veya herhangi bir DDOS saldırısında sunucuları sayesinde aldıkları kişisel önlemler ile sitelerini ve verilerini savunabilmektedir. Fiziksel sunucunun ortak kullanılan sunuculara oranla bir diğer avantajı ise kullanıcıların işletim sistemi konusunda kişiselleştirme yapabilmeleridir. Bu sayede kişiler veya firmalar kendilerine daha uygun sistem ile data işleme veya saklama işlemlerini yapabilmektedirler.

Önerilen Yazı
Cloud Pc Nedir, Avantajları ve Dezavantajları

 

Yorum Yap

    Yorum Yap