1. Ana Sayfa
 2. Sanat
 3. Fotoğrafta kompozisyon nasıl yapılır?

Fotoğrafta kompozisyon nasıl yapılır?

Fotoğrafta kompozisyon nasıl yapılır

Fotoğrafta kompozisyon oluşturmak, ışık, arkaplan, renk uyumu, makine kadar önemlidir. Komposizyonlar fotoğrafların etkisini arttırıp azaltan önemli bir unsurdur.

Fotoğrafta Komposizyon Teknikleri

Fotoğrafta uyumu ve görselliği yakalamak için fotoğrafçının sanatsal yönüne ihtiyaç vardır. Çünkü fotoğraf makinelerinin uyumları yakalama gibi bir özelliği yoktur. Fotoğrafçının sanatsal yönü ile birlikte yapılan teknikler ile görsel, fotoğrafa bakan kişileri etkileyici fotoğraflar ortaya çıkar.

1\3 kuralı

Yüzyıllardır süre gelen teknikler arasında en önemli olanıdır 1\3 kuralı. 1\3 kuralı fotoğraf karesini yatay ve dikey yönde hayali olarak çizilerek fotoğrafı 3 eşit parçaya bölmedir. Bu hayali çizgileri çektikten sonra kesişim noktalarına obje veya kişileri yerleştirerek daha etkili fotoğraf elde edilir.

Sadelik

Her fotoğrafın olmazsa olmazı sadeliktir. Sanatçının en dikkat etmesi gereken karmaşayı önlemek ve fotoğrafa bakan kişinin aklını karıştırmamaktır. Objeye veya modele yakın çekim uygulayarak dikkat dağıtacak karmaşadan uzak tutulur.

Çerçeve kullanma

Fotoğraftaki ögeyi daha anlamlı kılmak için kullanılır. Çevredeki ögeleri ile bir çerçeve oluşturmak gibi. Odak istenilen yerde olduğu sürece başarılı bir çalışma yapılmış olunur. Çerçeveleri elden yaparak fotoğraf makinesinin lenslerine yakınlaştırarak da yapabilirsiniz.

Doku

Fotoğraflara yapılan doku uygulamaları dikkat çekicidir. Kişiler fotoğrafa baktıkları zaman nasıl birşey olduğunu, dokunulduğunda nasıl bir his verdiğini merak ederler. Işığı nesnelere yan tutarak bu doku oluşumunu yapabilirsiniz.

Kılavuz çizgilerin kullanımı

Fotoğrafın daha etkili olması için kullanılır. Burada çizgileri nesneye doğru yönelterek nesnenin ön plana çıkmasını sağlamış oluruz.

Renkler

Fotoğraflara duygu aktarmak için kullanılan renkler, dış mekanda ve iç mekanlarda fotoğrafın kompozisyonuna göre ayarlanmalıdır.

İyi bir kurgu ideal kompozisyon

Fotoğraflarda kompozisyon kurallarına hakim iseniz iyi bir kurgu ve teknik ile fotoğraflarınızı rahatlık ile ön plana çıkarırsınız. Işık, renk, uyum, ritm, doku ve kontrast gibi kompozisyon ögelerini öğrenerek çok etkili fotoğraflar çekebilirsiniz.

Fotoğrafta kompozisyon kurallarına uyduğunuz zaman;

 • Fotoğrafa anlam katmış olursunuz
 • Doğru kurguyu ve kompozisyonu oluşturmuş olursunuz
 • En iyi anları yakalarsınız
 • Vermek istediğiniz mesajı vermiş olursunuz
 • Etkileyici ve ilgi çekici fotoğraflar elde edersiniz
 • Farklı sektörlerden iş teklifleri alırsınız
 • Fotoğraf çekmede profesyonel olursunuz
 • Fotoğraf ögelerini iyi kullanmış olursunuz
 • Doğal ve yapay ışığın hikayeye adapte edersiniz
 • Görsellerinizin yayılmasına ve adınızın duyurulmasını sağlarsınız
Yorum Yap

Yorum Yap