1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Geekbench 5 Nedir? Ne Amaçla ve Nasıl Kullanılıyor?

Geekbench 5 Nedir? Ne Amaçla ve Nasıl Kullanılıyor?

Geekbench 5

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber yeni birçok programında ortaya çıktığını, daha doğrusu popüler olmaya başladığını görüyoruz. Bu tip uygulamalardan birisi de Geekbench uygulaması. Aslında sadece akıllı telefonlar için sunulmayan uygulama aynı zamanda bilgisayar modelleri için de kullanılıyor. Şu sıralar Geekbench 5 sürümüyle gündeme gelen uygulamanın ne olduğundan ve yeni sürümün yeniliklerinden söz edelim.

Geekbench Nedir?

Geekbench; Bir performans değerlendirme uygulaması. Bir nevi cihazınızı performans açısından test etmeniz için kullanabileceğini bir uygulama. Akıllı telefonlar için “en iyi telefonlar”, “ en yüksek performans değerlerine sahip olan telefonlar” gibi listeler hazırlanırken, Geekbench sonuçları da değerlendiriliyor.

Geekbench 5

Hem akıllı telefonlar hem de bilgisayarlar çeşitli iş yükleri altında test ediliyor ve performans değerleri puanlanıyor. Bu şekilde en yüksek performans değerine sahip olan cihazın seçilmesi sağlanıyor.

Geekbench 5 Neler Sunuyor?

Buraya kadar olan kısımda anlamışsınızdır ancak Geekbench 5 için tam olarak nelerin sunulduğu konusundan da söz edelim. 5 sürümü, kısa süre önce yayınlanan güncel sürüm. Durumu şöyle düşünün, eski sürüm Windows 7 ise, yeni sürüm Windows 10 haline geldi.

Geekbench 5

Yine performans testlerini değerlendirmek için kullanılan bir uygulama söz konusu. Değişiklikler ise oldukça önemli düzeyde. Hemen değişikliklerden de söz edelim.

  • Vulcan Desteği Geliştirildi: Artık gelişmiş bir Vulcan API desteği var. Bu sayede bilgisayarlar için belli grafik uygulamaları üzerinden zorlayıcı testler yapılabiliyor. Aynı durum akıllı telefonlar için de söz konusu.
  • Dark Mode: Şu an için sadece macOS sürümünde öne çıkmış olsa da karanlık mod özelliği de yayınlandı. İsteyen kullanıcılar uygulamayı karanlık mod olarak kullanabiliyor.
  • Bellek Değerlendirmesi Değişti: Cihazların bellek değerlendirmesi konusunda da daha detaylı bir yapıya geçiş yapıldı. Yeni sürümle beraber belleğin işlemci üzerindeki etkisini daha iyi anlamak adına, veri kümelerinin büyütülmesi sağlandı. Bu sayede anlık olarak iş yükü artacak ve RAM ile işlemci arasındaki uyumun daha iyi değerlendirilmesi sağlanacak.
  • GPU Testi Güncellendi: GPU testi için de hem çapraz platform desteği geldi hem de Vulkan API desteği geliştirildi.
  • Yeni İş Yükleri: Özellikler bilgisayar modellerinde daha iyi değerlendirmeler yapmak için iş yüklerinde değişiklikler yapıldı. GPU hızlandırmasının kullanıldığı PC modelleri için fotoğraf ve video sistemleri üzerinden ek iş yükü testleri getirildi.

Uygulama Nasıl Kullanılıyor?

Tüm bu yeniliklerle beraber gelen yeni sürümü kullanmakta oldukça basit. Sadece uygulamayı açın ve testi başlatın. Yapacağınız ekstra bir şey bulunmuyor. Değerlendirmeler otomatik olarak hesaplanmaya başlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap