1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji

En basit tanımıyla giyilebilir teknoloji, gün boyunca giyilmek üzere tasarlanmış bir grup cihaz için genel bir terimdir.  Son birkaç yıldır giderek daha popüler hale geldi, ancak temel fikir yeni bir şey değil. Örneğin, bir kol saati taktıysanız, zaten basit bir tür giyilebilir cihaz kullanıyorsunuz demektir. Günümüzün giyilebilir cihazları aslında bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi mevcut cihazlarınızla bağlantı kurabilir, bu da birçok ilginç şey yapabilecekleri anlamına gelir.  Bunlar genel olarak olarak üç kategoride sıralanabilir:

Akıllı Saatler

Akıllı telefonunuz varsa, e-postalar, kısa mesajlar ve telefon görüşmeleri gibi birçok farklı bildirimleri almaya alışkınsınızdır.  Ancak gün boyunca telefonunuza bakmaktan hoşlanmıyorsanız, bir akıllı saat size yardımcı olabilir. Bu cihazlar, bir bakışta bileğinizdeki bildirimleri görmenizi sağlayan akıllı telefonunuzla uyumlu hale getirilebilir.

Giyilebilir Teknoloji

Akıllı Spor Bileklikleri

İster yarışmaya hazırlanın, isterse sağlık için spor yapın bu cihazlar günlük spor etkinliklerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Attığınız adım sayısını, ortalama kalp atış hızınızı, ne kadar uyuduğunuzu ve daha fazlasını izleyebilirler. Bu veriler daha sonra etkinliğinizdeki eğilimleri ve kalıpları görmenizi sağlayan başka bir cihazla uyumlu hale getirilebilir.  Örneğin, geçen haftaki adım sayısınız öğrenebilir, bir günde kaç kalori yaktığınızı tahmin edebilirsiniz.

Giyilebilir Güvenlik Cihazları

Bunlar, kendinizi tehdit altında veya tehlike altında hissettiğiniz durumlarda size yardımcı olmak üzere tasarlanmış cihazlardır. Bazen mücevher olarak gizlenirler, böylece potansiyel bir saldırganın kullanıcının ne yaptığını bilmesine izin vermeden gizlice kullanılabilirler. Çoğu, başkalarına uyarı gönderen, yüksek sesli alarm veren veya ikisini birden veren bir düğme tarafından çalıştırılır. Gönderdikleri uyarılar önceden programlanmış metinler veya kaydedilmiş sesli mesajlar olabilir. Birçoğunda, konumunuzu hemen arkadaşlarınızla, ailenizle, yakındaki kişilerle ve hatta polisle paylaşmanıza olanak tanıyan GPS bulunur.

Akıllı bileklik, akıllı saat ve benzerleri modası geçecek aletler gibi gözükmüyor. Çok yakın gelecekte akıllı gözlük ya da lensler, kıyafetler, görme engelliler için akıllı bastonlar vb. de bunlar arasında yerini alacak.  Giyilebilir teknoloji ürünleri, kullanıcılara çevrimiçi bilgilere rahatça erişebilecekleri ve hareket halindeyken başkalarıyla iletişim kurabilme rahatlığı sağladığı sürece her alanda gelişecek.

 

Ayrıca bakınız:  Nesnelerin interneti nedir?

Yorum Yap

Yorum Yap