İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Harddisk ile RAM Arttırma Nasıl Yapılır?

Harddisk ile RAM Arttırma Nasıl Yapılır?

RAM Arttırma

Bilgisayarlarda kullanılan donanımlar genelde sınırlı donanımlardır. Kullanılan parçaların kapasitesi neyse, bu kapasitenin kullanılması gerekir. RAM miktarı, ekran kartı bellek miktarı gibi sabit değerler karşımıza çıkar. Tabii ki donanım açısından bu miktarların değiştirilmesi söz konusu değildir ancak sanal olarak yapılacak değişiklikler sonrasında donanımlar arasında kapasite geçişleri yapılabilir. Bu noktada en sık kullanılan yöntem ise RAM Arttırma yöntemidir. Bir nevi harddisk ile RAM’in desteklenmesi olarak görebileceğimiz işlem, sanal RAM olarak da bilinmektedir.

RAM Arttırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın sabit sürücüsünün sanal RAM olarak kullanılması mümkündür. Sanal RAM miktarı da yine ana RAM mantığıyla çalışacağı için bu konuda bir performans artışının yaşanacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Haliyle bilgisayarınızın performansında da bir miktar artış hissedebilirsiniz. Peki, bu işlemi nasıl yapabiliriz? Kullanıcıların dikkat etmesi gereken detaylar neler?

 • İlk dikkat edeceğini kısım, bilgisayarınızda yeterli alan olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Bilgisayarınızda yeterli alan yoksa, bu işlemi yapmanız mümkün değildir. Yeterli hafızanın bulunmaması, bilgisayarın sorun yaşamasına da neden olacaktır.
 • Öncelikle masaüstüne gelin ve “bilgisayarım” kısmına gelip burada sağ tuşa tıklayın. Sonrasında “Özellikler” sekmesini seçin. ( isteyen kullanıcılar direk olarak deneyim masası üzerinden sistem bölümüne de giriş yapabilir)
 • Sistem penceresini açın ve sol kısımda karşımıza çıkan “gelişmiş sistem ayarları” kısmını seçin.

RAM Arttırma

 • Sistem özellikleri penceresinin açıldığını göreceksiniz. Burada yer alan “gelişmiş” sekmesine geçiş yapın. Sonrasında ise Performans sekmesinin altında yer alan “ayarlar” kısmına tıklayın.
 • Açılan yeni pencere üzerinden ise “Performans Seçenekleri” kısmına tıklayın. Buradan da “gelişmiş” kısmına girin.
 • Hemen sonrasında ise “Değiştir” sekmesine tıklayın.

RAM Arttırma

 • Şimdi ise karşınıza sanal bellek ayarları çıkacak. Sanal bellek ayarları kısmından “Tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet” kısmında yer alan tiki kaldırmanız gerekiyor.

RAM Arttırma

 • Seçeneği kaldırmanız durumunda, ayarlar düzenlenebilir hale gelecektir. Zaten RAM Arttırma işlemi için yapacağınız işlemleri de yine bu sayfa üzerinden yapacaksınız. RAM Arttırma işlemi için belirlediğiniz sabit sürücünüzü seçmeniz gerekiyor.
 • Özel boyut kısmından başlangıç ve en büyük boyut miktarlarını belirleyin.
 • Yapacağınız işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap