İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. HDD Nasıl Bölünür – Nasıl Ayrılır?
Trendlerdeki Yazı

HDD Nasıl Bölünür – Nasıl Ayrılır?

Hdd nasıl bölünür

Bilgisayarlarda ilk kullanımlarında çoğunlukla tek kullanım alanı bulunur. “Yerel Disk: C” olarak isimlendirilen bu alan sistemin kullandığı sistem dosyalarının bulunduğu ve yüklenen programların varsayılan olarak kurulduğu bölümdür. Bu bölüm sistem geri yükleme veya format atma gibi işlemlerde içindeki verilerin kaybolduğu bir alandır. Çünkü işletim sistemi bu bölüme kurulur.
Bazı durumlarda bu alanı bölmek ve dosyaları saklayacak veya yeni bir işletim sistemi kuracak bir bölüm oluşturmak isteyebiliriz. Peki, HDD disk nasıl bölünür? HDD Disk diğer adlarıyla Hard disk veya Sabit Disk iki şekilde bölünür. Bunların birincisi format anında bölümlere ayırmak ki bu çok basit bir yöntem. Kurulum aşamasında sistem kendisi sorar. Buradan istenildiği kadar alan kapasitesi ayrılabilir. Ancak sistem dosyalarını içerecek kadar bir alan bırakılması gerekir.

Hdd nasıl bölünürFormat atmadan bölümlere ayrılması için Bilgisayar Yönetimi paneli kullanılır. Bu panele ulaşmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz:

  • Masaüstündeki Bilgisayar ikonuna sağ takla ve Yönet seçeneğini tıkla
  • Açılan pencerede Depolama seçeneğine çift tıkla
  • Ortadaki bölümde çıkan Disk Yönetimi seçeneğine çift tıklayarak bu alana ulaşabilirsiniz.

Ya da arama çubuğunda “Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” yazarak çıkan seçeneğe tıklayarak erişebilirsiniz.

Karşınıza çıkacak pencerenin alt tarafında bilgisayarınızın disk bölümlerini göreceksiniz. “Sistem Ayrıldı” alanı önyükleme için ayrılmış bir alan. Ona dokunmamanız gerekir. Bazı bilgisayarlarda “Recovery” alanı da bulunur. Ona da dokunmamalısınız. “C:” sürücüsüne sağ tıklayarak “Birimi Küçült” seçeneğini tıklayınız. Yeni bir pencere açılacak. Bu pencerede ayırmak istediğiniz alanı megabayt cinsinden giriniz. 10 GB’ lık bir alan istiyorsanız 10000 yazmalısınız. Bu aşamada Sabit Disk alanınız çok önemli. “C:” sürücüsüne yeterli alan bırakmanız gerekir. Tamam dedikten sonra yeni bir alan bloğu göreceksiniz.

Bu alanda sağ tıklayarak “Yeni Basit Birim” seçeneğini tıklayın. Yeni bir pencere açılacak bu pencerede oluşturduğunuz alanın formatını –Örneğin NTFS – girin. İstediğiniz harfi seçin. Çıkan pencereden ileriyi tıklayın ve tamamı seçin. Sabit diskiniz ayrılmış oldu. Bu aşamadan sonra sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyebilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Masaüstünde bilgisayar ikonunu tıklarsanız ayırdığınız alanı görürsünüz.

 

HDD disk nasıl bölünür ile ilgili olarak ayrıca bakabilirsiniz: Harddisk ile ram arttırma

Yorum Yap

Yorum Yap