İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Huawei Mate 30’a Google Servisleri Yüklenebilir Mi?

Huawei Mate 30’a Google Servisleri Yüklenebilir Mi?

Huawei Mate 30

Huawei, yüksek satış rakamları elde eden markalardan bir tanesi. Marka akıllı telefon satışlarında beklenmedik bir yol aldı. Apple’ın önüne geçmeyi başaran markanın, tüm bu yükselişi ABD tarafından alınan kararlar sonrasında durdurulduğunu gördük. Öyle ki markanın ABD kara listesine girdiği açıklanmıştı. Bu kararın ardından başta Google olmak üzere Amerikan şirketleri de Huawei markasını kara listeye almak zorunda kaldı. Kararın ilk etkileri ise Huawei Mate 30 modelinde karşımıza çıktı.

Huawei Mate 30 akıllı telefonlarında, Android işletim sistemi kullanılıyor olsa da Google’ın servislerinden hiçbiri kullanılmıyor. Çok kısa bir süre önce yapılan tanıtım sırasında bu konuda bilgi verilmedi ancak telefonların Google servislerinden mahrum kaldığı öğrenildi.

Tüm Google uygulamalarının çekildiği akıllı telefonlara, dışarıdan APK olarak Google servislerini yüklemenin mümkün olduğu da ortaya çıkmıştı.

Huawei Mate 30, Google Uygulamalarını Çalıştıramıyor

Sadece Google Play APK dosyasını indirip kurmanız, Huawei Mate 30 akıllı telefonlarında Google servislerini kullanmanıza izin veriyordu. Resmi APK dosyalarını indirerek servisleri kullanabiliyordunuz.

Bu şekilde yeni akıllı telefonlarda da Google’ın kullanılabileceği iddia edilmişti. Hatta yöntemler için nasıl yapılır videoları bile hazırlandı. Ancak bir güncelleme yapıldı. Huawei Mate 30 ile Google servislerini kullanmak artık mümkün değil.

Telefonlar ilk duyurulduğu zaman Huawei Mate 30 Google servislerini kullanmaya izin veriyordu. APK olarak servislerin indirilmesi ve kurulması yeterli oluyordu. Bu noktada Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu yapısından yararlanmak mümkündü.

Huawei Mate 30

Fakat yapılan güncelleme sonrasında, resmi karara uyulmuş oldu. Artık Mate 30 ile Google servislerini kullanmak, tam anlamıyla bir hayal. Öyle ki telefonlarda Google servis lisansları yer almadığı için, kullanıcıların bu telefonlarda Google servislerini çalıştırması mümkün değil. Yapılan düzenleme sonrasında APK dosyalarını indirmiş olsanız bile, yüklemede başarılı olsanız bile uygulamaları çalıştıramıyorsunuz.

Şu anki durumda Google servislerinin yüklenmesi söz konusu değil. Ayrıca telefonlara Google APK dosyalarını indirmek için kullanılan sitelerin de kapatıldığını görüyoruz. Kısacası Google’ın uygulamaları yeni Huawei akıllı telefonlarda yer almayacak.

Bunun için ABD tarafından alınan kararların değiştirilmesi gerekiyor. Telefonların hiçbir Google uygulamasına sahip olmadan satışlarının yüksek olması beklenmiyor. Sadece Google değil, Facebook gibi devlerden de aynı kararların geldiğini görmek mümkün olacak. Markanın nasıl bir strateji belirleyeceği ise hala belli değil.

Yorum Yap

Yorum Yap