1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İnternet Hızınızı Arttıracak Yöntemler

İnternet Hızınızı Arttıracak Yöntemler

İnternet Hızınızı Arttıracak Yöntemler

Korona virüs salgını nedeni ile evlerinde alan insanlar vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu Youtube, Netflix gibi platformlarda geçiriyor. İnternet tüketiminin artmasından dolayı birçok bölgede altyapı sorunları baş göstermiş, birçok kişi internet hızlarının düştüğünü ifade etmiştir. Bu yazımız içerisinde İnternet Hızınızı Arttıracak Yöntemler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Modeminizi Doğru Yere Yerleştirin

İnternet Hızınızı Arttıracak Yöntemler
İnternet Hızınızı Arttıracak Yöntemler

İnternet hızına etki eden etmenler arasında ilk sırada modem yerleşimi yer alıyor. Modem yerleşiminin yanlış yapılmasından dolayı hız düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Örneğin; modemin yerde olması internet hızının her zaman düşük olmasına neden olacaktır. Modeminizi her zaman yüksekte, evin orta bölümüne koymaya özen gösteriniz.

Modeminizden Sinyal Kesen Cihazları Uzak Tutun

İnternet hızına etki eden faktörlerden birisi de sinyal kesen cihazların modem etrafında olmasıdır. Mikrodalga fırın, telsiz telefon, akıllı telefon, led lambalar modem dalgalarına etki etmelerinden dolayı internet hızını yavaşlatmaktadır. Bu tür cihazları modeminizden uzaklaştırmanız durumunda internet hızınızı çoğaldığını görebilirsiniz.

Şifrenizi Sık Sık Değiştirin

Korumalı bir internete sahip değilseniz işiniz zor. Korumasız bir internete hemen hemen herkes erişim sağlayabilir. İnternet hızınızda meydana gelen bu düşüklük genel olarak ağa sızan kişiler tarafından yapılan tüketimler olabilir. İnternet hızınızı yükseltmek istiyorsanız ara ara modenin şifresini değiştirmenizi öneririz.

Kullanmadığınız Uygulama ve Programları Kapatın

Gerek bilgisayarınızdan gerekse akıllı telefonlarınızda bulunan gereksiz, kullanmadığınız uygulama ve programlar yüksek internet tüketimine neden olabilir. Gün içerisinde kullanmadığınız tüm programları kapatmanızı öneririz. Gereksiz programların kapanması bile internet hızınızı büyük oranda artıracaktır. Kullanmadığını program ve oyunları tamamen cihazlarınızdan silmenizi öneririz.

Modemi Yeniden Başlatın

İnternet Hızınızı Arttıracak Yöntemlerİnternet Hızınızı Arttıracak Yöntemler içerisinde en çok uygulanan yöntemi sizlere sunmaya çalışacağız. Genelde internet sorunu yaşayan kişilerin yaptığı ilk şey modemi açıp kapatmaktır. Türklerin bilmeden yaptığı bu yöntem modem hafızasını resetleyerek yeniden bağlantı oluşmasına olanak sağlıyor. Modem sıfırlama yöntemi en sağlıklı bağlantı hız yükseltme yöntemlerinden birisi olarak gösterilmekte.

Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri uygulamanız durumunda internet bağlantı hızınız aynı doğrultuda artacaktır. Bununla birlikte bağlantı çoğaltıcı ya da güçlendirici ekipmanlar alarak her odaya özel hat çekerek bağlantı kalitesini daha üst sıraya çıkarabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap