İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. IoT Nedir?

IoT Nedir?

IoT

Orijinal adı the Internet of Things olan IoT kavramı, dilimize Nesnelerin İnterneti olarak geçmiştir. Nesnelerin internetini kısaca tanımlamak gerekirse iki insan ile veya insan ve bilgisayar bağlantısı gerektirmeksizin bir çevrimiçi ağ üzerinden iki yazılımın, cihazın, dijital nesnenin veya makinenin birbirine veri transfer edip işlem yapabilmesi olarak açıklanmaktadır. IoT günümüzde sağlık, güvenlik, gıda, lojistik gibi birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.

IoT Kullanım Alanları Nelerdir?

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte IoT kullanım alanları da genişlemektedir. Nesnelerin interneti kullanımını yaygın olarak gördüğümüz yerlerin başında akıllı evler gelmektedir. Sensörlü perdeler, kapılar veya enerji tasarruflu, bulunduğu ortama göre kendisini otomatik ayarlayan aydınlatmalar akıllı evlerde IoT kullanımına örnek gösterilebilir. Aynı şekilde evin içerisindeki nemi veya hava sıcaklığını otomatik olarak ölçüp derecelendirebilen termostatlar, internet bağlantılı akıllı kapı kilitleri ve zilleri diğer IoT örnekleri arasındadır.

 

IoT

Ayrıca IoT kullanımı engelli ve yaşlı bireyler için de oldukça faydalıdır. Örneğin görme veya işitme zorluğu olan kişilere ihtiyaçlarına göre akıllı cihazlar üretilmektedir. Ayrıca bazı hastanelerde yatan hastaların hareket etme veya kalkma ihtiyacını algılayabilen akıllı yatakların uygulamaya konulması da nesnelerin interneti kullanımın faydalarından bir tanesidir. Ayrıca nesnelerin interneti ulaşım sektöründe de sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. otomatik park, yol yardımı veya araç tanımlı elektronik geçişler gibi birçok durumda nesnelerin interneti kullanımı görülmektedir.

Singapur ve Çin gibi ülkelerde ise akıllı şehir projeleri yavaş yavaş uygulamaya konulmaktadır. Dijital çevre uygulamaları sayesinde hava, su ve toprak kirliliği, bölgelerin oksijen seviyeleri veya hayvan habitatlarını inceleme gibi birçok önemli kentsel koşulları sensörler aracılığı ile çevrimiçi inceleme fırsatı sunmaktadır. Bu çalışmalar oluşabilecek deprem, tsunami gibi doğal afetlerin de önüne geçmeyi planlamaktadır. Tüm bu IoT kullanım alanlarının ortak amacı kişisel ve toplumsal güvenlik ve daha iyi yaşam koşulları sunmaktır. Şimdilik minimal derecede cihazlar ve yazılımlar arası sağlanan bu otomasyon zamanla sadece akıllı evler veya akıllı şehirler değil, birbirleriyle dijital entegrasyon içerisinde olan akıllı ülkeleri de oluşturacağı tahmin edilmektedir. Bu konuda Amerika’dan Japonya’ya kadar birçok uluslararası teknoloji devi her geçen gün yazılımsal devrimler yapmaya devam etmektedir.

 

Önerilen Yazı
2020’de Yükselişe Geçecek 5 Teknolojik Trend
Önerilen Yazı
Cloud Gaming ve Cloud Gaming Avantajları Nelerdir?
Önerilen Yazı
Giyilebilir Teknoloji Nedir?
Yorum Yap

Yorum Yap