İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. iPhone Veri Kullanımı Sınırı Ayarlama

iPhone Veri Kullanımı Sınırı Ayarlama

iPhone Veri Kullanımı Sınırı

Akıllı telefon modelleri içerisinde en çok kullanılan akıllı telefonlardan biri olan iPhone, belli başlı ayarları Android akıllı telefonlarına göre biraz daha farklı sunuyor. Bu ayarlardan birisi de iPhone Veri Kullanımı Sınırı ayarı.

Hemen iPhone Veri Kullanımı Sınırı ayarlarının nasıl yapılacağından söz edeceğiz ancak öncelikle veri sınırının ne olduğundan söz etmek gerekiyor. Hem veri sınırının ne olduğundan hem de nasıl kullanılacağından söz edeceğiz.

iPhone Veri Kullanımı Sınırı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Veri kullanım sınırı; Mobil veri kullanıldığı zaman, akıllı telefonlarınızda aşırı veri kullanımının önüne geçecek bir sistemdir. Uygulamaların internete bağlanması durumunda bile minimum seviyede internet harcanır. İnternet miktarının uygulamalar üzerinden kontrol edildiğini de söylemek gerekiyor.

Yani bazı durumlarda veri kullanım sınırları doğrudan uygulamalar üzerinden de yapılmaktadır. Özellikle Google gibi internet tarayıcısı uygulamalarına girildiği zaman, veri uyarısı yapıldığını görürsünüz.

Bu tip uygulamalarda veri kullanımı sınırlandırılmamışsa, doğrudan uyarı veriliyor ve uygulama içerisinde veri kullanımı sınırını ayarlayabiliyorsunuz. Fakat ana bir sistem üzerinden de veri kullanım sınırlarının ayarlanması mümkün. Hatta bu işlemin biraz daha kolay bir işlem olduğunu da eklemek gerekiyor.

iPhone Veri Kullanımı Sınırı ayarlarını nasıl yapacağınıza geçelim. Bunun için genel olarak ayar menülerinin kullanıldığını görüyoruz.

  • Öncelikle “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
  • Buradan ise “Hücresel” kısmına geçin.

iPhone Veri Kullanımı Sınırı

  • Daha sonra “Hücresel Veri” başlığına giriş yapın. Burada uygulamalar için veri kullanım detayları sunuluyor. Hangi uygulamada ne kadar veri kullanıldığı konusunda detaylı bir raporlama söz konusu.

iPhone Veri Kullanımı Sınırı

  • Dilerseniz uygulamaların yanında yer alan aktiflik çubuklarını kullanarak da kolayca veri kullanımı sınırlaması yapabilirsiniz. Burada aktif olan çubuğu pasif konuma getirmeniz, veri kullanımınızın sınırlanması demek oluyor. O uygulama için mobil veri kullanımı kapatılmış oluyor.

Buraya kadar olan kısımda uygulamalar için iPhone Veri Kullanımı Sınırı nasıl yapılacağından az çok bahsettik. Şimdi asıl kısma gelelim. Veri kullanımını azaltmak için ilk olarak WİFİ yardımcısı sistemini devre dışı bırakmak gerekecek.

WİFİ Yardımcısı; WİFİ çekim kalitesi düştüğü zaman, otomatik olarak mobil veriye geçiş yapılmasını sağlıyor. Burada veri tüketiminin de artış sağladığını görüyoruz. En alt kısma doğru indiğinizde WİFİ Yardımı bölümünün kullanım verilerini görmeniz ve bu kısmı kapatmanız gerekiyor.

WİFİ Servislerine Doğru Yönetim Yapmak

Mobil veri kullanımını azaltmak konusunda deneyebileceğiniz bir yöntem daha var. O da WİFİ bağlantısının çalışmaması durumunda, uygulamaların ve servislerin internet kaynağını kullanmasını engellemek. Servislerin mobil veri kullanımlarını sınırlandırarak, bu şekilde veri kullanımının da önüne geçmiş olursunuz.

Bu konuda alınabilecek olan önlemler bunlar. Bu önlemlerin dışında, gereksiz durumlarda hücresel veriyi kapalı tutmanızın da yararı oldukça fazladır.

 

Önerilen Yazı
WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme Nasıl Yapılır?
Yorum Yap

Yorum Yap