İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. iRaspbian İşletim Sistemi Özellikleri

iRaspbian İşletim Sistemi Özellikleri

iRaspbian İşletim Sistemi Özellikleri

Bugün sizlere son zamanlarda güzel bir çıkış yakalayan yeni bir işletim sistemi hakkında bilgi vereceğiz. iRaspbian işletim sisteminin bir anda bu denli yükselmesinin nedeni MacOS işletim sistemine birebir benzemesidir. Günümüzde birçok kişi yüksek performans göstermesi nedeni ile MacOS işletim sistemi kullanmak istiyor. Ancak; Apple cihazlarının pahalı olmasından dolayı birçok kişi Windows cihazlarına MacOS kurmaya çalışmaktadır. Ancak istenilen performansın alınamaması eski düzene geri dönülmesine neden olmaktadır. MacOS deneyimi yaşamak isteyen kişiler için geliştirilen bu yeni işletim sistemi kısa süre içerisinde birçok kişi tarafından indirilerek kuruldu.

MacOS ile birebir aynı görünüme sahip olan iRaspbian işletim sisteminin alt yapısı Linux’tür. MacOS 10.15 Catalina sürümünü birebir sahip olan sistem, MacOS’a ait tüm duvarkağıtlarına da sahip durumda. iRaspbian sisteminde MacOS’a benzeyen tüm bölümler sadece görsel olarak işlevsellik gösteriyor. Özelliklerin bu işletim sisteminde tam olarak çalışmadığını, görsel olarak kullanıcıları tatmin eden özelliklerin sunulduğunu belirtmek isteriz. Bu yeni işletim sistemi ile ilgili ayrıntılar;

iRaspbian İşletim Sistemi Nedir?

iRaspbian İşletim Sistemi Özellikleri
iRaspbian İşletim Sistemi Özellikleri

iRaspbian işletim sistemi MacOS’a benzerlik göstermesinden dolayı çok fazla tercih edilmeye başlandı. Linux alt tabanlı olmasından dolayı uygulama desteğinin de bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu işletim sistemini yükleyen kişiler Chromium Media Edition tarayıcısı sayesinde Netflix gibi yerleşik uygulamalarda yüklenebiliyor. Bununla beraber GIMP, LibreOffice gibi birçok uygulama da işletim sisteminin kurulumu ile beraber yerleşik olarak geliyor. Dock üzerinde simgelerin de yer alması MacOS kullanıyor hissinin yakalanmasına olanak sağlıyor. Steam’ın da yüklenebildiği işletim sistemi, Linux destekli oyunları da başarılı olarak oynatabiliyor.

Ekonomik bir Mac bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen kişiler başta olmak üzere geliştiricilerin de kullanabilmeleri için özel olarak tasarlanan bu işletim sistemi 4GB RAM, 1,5 GHz dört çekirdekli işlemcili bir bilgisayarda başarılı olarak çalışacak olan işletim sistemini öne çıkaran etmenlerden birisidir. Linux oldukça başarılı olsa da Adobe ürünleri desteği olmamasından dolayı tercih edilmiyor. Adobe ürünleri Linux’e geldiğinde milyonlarca kişi Windows kullanımını bırakıp iRaspbian gibi Linux tabanına geçeceğini söyleyebiliriz. Resmi internet adresi üzerinden işletim sistemine ait indirme linklerine ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap