İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanat
  3. İzlemeye Doyamayacağınız En İyi Savaş Filmleri

İzlemeye Doyamayacağınız En İyi Savaş Filmleri

İzlemeye Doyamayacağınız En İyi Savaş Filmleri

Her insanın film kültürü birbirine göre değişiklik göstermektedir. Bazı kişiler romantizmden hoşlanırken bazı kişiler bilim kurgu ve komedi filmleri izlemektedir. Ancak savaş filmleri her kültürden her insan tarafından izlenmektedir. Bu nedenle bu yazımız içerisinde izlemeye doyamayacağınız En İyi Savaş Filmleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Liste içerisinde bizlere ait de filmler bulunmaktadır.

Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak
Er Ryan’ı Kurtarmak

1998 yılında vizyona giren Er Ryan’ı Kurtarmak benim de izlemekten en çok keyif aldığım filmler arasında yer alıyor. II. Dünya Savaşı Amerikan ordusunda gerçekte yaşanan bir olayı konu edinen filmde 4 oğlunu savaşa gönderen bir annenin isteği yerine getirilir. 3 oğlunu savaş sırasında kaybeden anne son oğlu Er Ryan’ı yeniden görmek ister. Savaş cephesine giren Amerikan askerleri Er Ryan’ı çatışmalar arasından çıkartarak annesine teslim eder.

Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir
Hayat Güzeldir

İkinci Dünya Savaşı sırasında milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. İkinci dünya savaşını konu edinen bu film, vizyona girdiği dönemde birçok ödül almıştır. II. Dünya Savaşı meydana gelmeden 2 yıl öncesini konu edinen film, 2 yıl gibi bir sürede dünyaya meydana gelen değişimi ve savaşın yıkımını gözler önüne sermektedir.

Ayla

Ayla
Ayla

2007 yılında vizyona giren Ayla, Türk ve Kore ortak yapımıdır. En güzel savaş filmleri içerisinde yer alan Ayla, tamamen gerçek bir hayat hikayesinden kurgulanmıştır. Kore Savaşı sırasında Türk birlikleri de savaşa destek olmuş, bir miktar asker buradan Kore’ye gitmiştir. Kore’ye giden askerlerden Süleyman, savaş sırasında bir Koreli kızı kurtarmıştır. Ayla adı verilen kız, savaştan 60 yıl sonra Süleyman’ı görmek üzere Türkiye’ye gelir. Film oldukça duygusal olup birebir gerçeklerden esinlenmektedir.

Schindler’in Listesi

Schindler'in Listesi
Schindler’in Listesi

1993 yılında vizyona giren Schindler’in Listesi, Dünyanın En İyi Savaş Filmi olarak gösterilmektedir. Nazi dönemini anlatan bu filmde Oskar Schindler adındaki bir Yahudi, Nazi baskılarından kurtulabilmesi için sahip olduğu fabrikada 1,100 Yahudi’ye iş vermiştir. Nazi baskıları arttığında çalışanlarından bazılarının hayatlarını kurtarmak için bir liste hazırlar. Ancak bu liste belirli bir süreden sonra tüm çalışanlarının ismi ile dolmuştur. Onurlu bir adamın hikayesini anlatan film, milyonlarca kişi tarafından izlenmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap