İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Kimlik Kartı İle Para Çekme

Kimlik Kartı İle Para Çekme

Kimlik Kartı İle Para Çekme

Yeni nesil çipli kimlik kartların hayatımıza girmesi ile beraber birçok yenilik kapımızı araladı. Tamamen teknoloji dostu olarak geliştirilen kimlik kartları ile Türkiye’de bir ilke imza atacak! PTT tarafından yürütülen bu projede artık ek bir karta ihtiyaç duyulmadan yeni kimlik ile para çekilebilecek. Yeni nesil TC Kimlik Kartı ilk duyurulduğunda birçok özelliğe sahip olacağı belirtiliyordu. Bunlardan ilki olan para çekme özelliği, bugün gerçekleştirilen bir duyuru ile beraber kullanıma sunuldu. Kimlik Kartı İle Para Çekme ile ilgili ayrıntılar;

Kimlikle Nasıl Para Çekilir?

Kimlik Kartı İle Para Çekme
Kimlik Kartı İle Para Çekme

Bugün gerçekleştirilen açıklama ile beraber herkes internet üzerinden Kimlik Kartı İle Para Çekme araştırması yapmaya başladı. Öncelikle şu konuya bir açıklık getirmek istiyoruz. Bu işlem şu an için çok kısıtlı bir kesim üzerinden hala denenmektedir. Banka kartı olmadan sadece kimlik kartı ile para çekebilen kişiler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere Ekonomik İstikrar Paketi Destek Programı tarafından verilen sosyal yardımlarla ile beraber İŞKUR işsizlik ödenekleri ve doğum yardımı alan kişiler kimlik kartları ile beraber para çekebilecekler.

PTT şubelerine gitmeye gerek kalmadan para çekebilecek olan kişilerin kimlik kartlarının güncel olmaları yeterlidir. Üzerinde yer alan çip sayesinde yapılabilen bu işlem PTT ATM’lerine entegre edildi. Kişilerin PTT hesabı olup olmadığına bakılmaksızın her birey para çekme işlemini çipli kimlik kartları ile yapabilecekler. Para çekme işlemi sırasında Yeni nesil çipli kimlik kartı teslim alırken sizlere verilen şifreler kart şifresi olarak kullanılacak.

Birçok kişi kimlik kartı alırken kendilerine verilen kağıtları çöpe attığı için şifresini hatırlamıyor. Şifresini hatırlamayan kişiler, kendilerine en yakın PTT şubesine giderek şubeler üzerinden şifre sıfırlama yapabilirler. Şifre sıfırlama sonrasında yeni şifre cep telefonlarına SMS olarak gönderilmektedir. Türkiye’nin 81 ilinde toplamda 4,000 adet PTT şubesi bulunmaktadır. Korona virüs kapsamında şubelerin tamamı gün içerisinde sayısız defa dezenfekte edilmektedir. Korona virüs salgının sona ermesi ile beraber bu özelliğin daha da genişletileceği, ilerleyen yıllarda tüm vatandaşların çipli kimlik kartları ile para çekebileceği belirtiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap