İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Mobil Veri ve WİFİ Aynı Anda Kullanma

Mobil Veri ve WİFİ Aynı Anda Kullanma

Mobil Veri ve WİFİ

Akıllı telefonlarda, özellikle Android akıllı telefonlarında veri kullanımı için tercih edilecek olan iki farklı yöntem var. WİFİ kablosuz ağ bağlantısını ya da mobil veri bağlantısını tercih edebiliyorsunuz. Fakat yeni model akıllı telefonlarda genelde Mobil Veri ve WİFİ aynı anda açık kullanılıyor.

WİFİ ağı kapsama alanı içerisine girdiğiniz zaman mobil veri bağlantısından otomatik olarak WİFİ bağlantısına geçilebiliyor. Fakat bazı durumlarda hem WİFİ bağlantısını hem de mobil veri bağlantısını kullanmak isteyebiliyorsunuz.

Genelde her iki bağlantı da kötü kaliteye sahipse iki bağlantının bir arada kullanılması tercih ediliyor. Mobil Veri ve WİFİ ağının bir arada kullanılması ise genelde Rootlu cihazlarda geçerli oluyor. Peki, Root kullanmadan hem Mobil Veri hem de WİFİ ağını kullanmak mümkün mü? Sorunun cevabı evet.

Mobil Veri ve WİFİ Aynı Anda Kullanmak için Yapılacaklar

Yapılacak işlemlere geçmeden önce bu konuda kısa bir bilgilendirme yapalım. Öncelikle cihazınızda root olmadığı için bir program kullanmanız gerekiyor. Kullanacağımız programda tam olarak bu amaçla yapılmış bir program. Dilerseniz hemen yapılacaklara geçelim.

 • İlk olarak “Speedify” uygulamasını indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Uygulamayı indirin ve uygulamanın yükleme işlemlerini yapın.
 • Mobil Veri bağlantınızı açın. Aynı zamanda WİFİ bağlantınızı da açın.
 • Her iki bağlantınızı da açtıktan sonra uygulamayı açın.
 • Şimdi bir kullanım uyarısı ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu uyarıda size verilerinizin gizli kalacağı gibi bilgiler veriliyor.
 • Bu kısmı okuyun ve devama basın. Şimdi uygulamanın konum tespiti yapması gerekecek. Size yakın olan sunucuya göre bir bağlantı kurulması gerekecek.
 • Şimdi sunucu bağlantısını da kabul ettiğiniz zaman “OK” seçeneğine basmanız durumunda cihazınızda VPN bağlantısı oluşturuluyor.

Mobil Veri ve WİFİ

 • Dilerseniz bu kısımda gelen uyarılar üzerinden veri kullanım sınırlarını da ayarlayabiliyorsunuz.
 • Şimdi hem WİFİ hem de mobil veri kullanımı yaptığınızı gösteren bir ekran göreceksiniz.
 • Uygulamadan çıkış yapıp ardından internet kullanımınıza devam edebilirsiniz. Burada iki bağlantı kullanıldığı için internet hız sorunları yaşanmayacaktır.
 • Eğer telefonunuzun üst kısmında bir anahtar işareti görüyorsanız, uygulama etkin demektir.

Dilerseniz uygulamadan tamamen çıkış da yapabilirsiniz. Ayrıca iki farklı WİFİ bağlantısı varsa en hızlı bağlantının seçildiğini de ekleyelim. Mobil Veri ve WİFİ bağlantılarını aynı anda kullanmak için bu şekilde root olmadan kullanım söz konusudur.

Speedify

Önerilen Yazı
iPhone Veri Kullanımı Sınırı Ayarlama
Yorum Yap

  Yorum Yap