İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin interneti nedir? Bir diğer ismiyle Internet of things (IOT)… Bu ismi daha önce duymamış olmanız imkansız. Özetle fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı. İnternet ve Bluetooth teknolojilerinin hayatımıza daha da dahil olması… Söz konusu nesnelerin daha basit bir ifade ile yazılım veya uygulama üzerinden yönetilebilir hale gelmesi. Yani giyilebilir teknoloji, akıllı ev teknolojisiyle yönetilen perdeler, fırınlar, kahve makineleri ve nicesi… Artık akıllı olan sadece telefonlar değil. Nereye gideceğinizi söyleyen ayakkabılar, bozulmadan haber veren elektronik eşyalar ve zaman geçtikçe birbirleriyle akıl yarıştıracak olan binlerce nesne. Bir nevi günlük hayatımızda kullandığımız elektroniklerin robotlaşması.Hem heyecanlandırıyor hem de ürkütüyor.

Bizi Neler Bekliyor?

Yapılan araştırmalar ise diyor ki; 2020 ile birlikte yaklaşık 26 Milyar cihaz internete bağlanabilecek. Lüks tüketim ve bireysel konforun yanı sıra nesnelerin interneti nedir? sorusunun cevaplarından biri organizasyon, imalat ve sanayi, güvenlik, tarım alanları ve tarım makineleri aynı zamanda da şehir içi toplu ulaşımda da hayatımızı daha da kolaylaştıracak şeylerin bütünüdür. Bilim insanlarına göre ise IOT’un önümüzdeki yıllarda çok büyük devrimler yaratacağına inanılıyor. Aslında farklı bir bakış açısıyla, gelecekte dünya üzerinde açma kapama düğmesi olan her şey konuşabilecek ve internete bağlanabilecek. Şuan bile bilim adamlarına göre dünya üzerinde yer alan ve internete bağlanamayan tüm elektronikler israf ve çöp. Yani internetsiz bir akıllı telefonun hiçbir işe yaramaması gibi.

Günümüzde Nesnelerin İnterneti

Günlük hayatımızda kullandığımız otobüs duraklarında yer alan ekranlar aslında nesnelerin interneti nedir sorusuna bir örnek. Bindiğimiz ya da beklediğimiz otobüsün hangi durakta olduğu, ne kadar zaman sonra hangi durağa varmış olacağının takibi… Büyük bina ve kuruluşlarda ısıtma ve havalandırma sistemlerinin otomatik devreye girmesi… Tabii nesnelerin interneti ilerleyen zamanda çok daha gelişmiş halleriyle hayatımıza girecek. Fakat günümüzde de hiç kullanmadığımız bir olgu değil.

Nesnelerin İnternetini Kullanmak İstersek?

Aslında nesnelerin interneti alt yapısı karışık ve zor olan, hedeflenen sistem oturtulana kadar çok ciddi emek ve çaba harcanan bir iş. Bunun için ciddi bir laboratuar çalışması gerekiyor. Nesnelerin internetini kullanmak isteyen kişi ve kuruluşlar da laboratuar ortamında aldıkları eğitimlerle işi öğreniyorlar. Buna en iyi örnek DELL’in Avrupa’da kurduğu laboratuarlar.

Yorum Yap

    Yorum Yap