İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. .Net Framework Nedir, Ne Yapar?

.Net Framework Nedir, Ne Yapar?

.Net Framework Nedir

.Net Framework bilgisayardaki birçok yazılımı çalıştırmak için gerekli bir pakettir. Bu paket daha çok yazılımcıların ilgilendiği bir paket olsa da bilgisayarına program yüklemek istemek kullanıcıların da yüklemesi gereken bir pakettir. Framework kelimesini açıklayacak olursak; Framework içinde yazılımcıların uygulama geliştirmek için gerekli arayüzleri ve yazılım içerisinde birçok fonksiyonu çalıştırabilmek için paylaşımlı kod şeklinde hazır kütüphaneleri bulunduran bir pakettir. .Net Framework içinde ise FCL denen yani Framework Class Library olarak adlandırılan bir paylaşımlı kod kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphane sayesinde yazılımcılar, küçük işleri veyahut tekrar eden fonksiyonları en baştan yazmak zorunda kalmamaktadır. .Net Framework diğer frameworkler gibi uygulamalar için çalışma alanı sunmaktadır. Çalışma alanı, uygulamaların çalışmasını sağlayan sanal makine benzeri bir havuz olarak tanımlanabilir.

.Net Framework Nedir

Uygulamalar .Net Pakedini Niçin İster?

Yazılımcılar bu sorunun cevabını çok iyi bilir. Fakat kullanıcı iseniz bu sorunun aklınıza takılması doğaldır. Yukarıda bahsedilen paylaşımlı hazır kod kütüphaneleri yazılımcıları birçok küçük işi en baştan programlamaktan ve tekrarını yapmaktan kurtarır. Yazılımcılar bu kütüphaneleri kullanarak hız kazandığı için .Net Framework’ü kullanır ve programları çalıştırırken .Net Framework‘ün kütüphanelerindeki fonksiyonları çağırır. Eğer .Net Framework pakedi bilgisayarınızda yüklü değilse programınızın açılmaması veyahut düzgün çalışmaması oldukça doğaldır. Bu paket .Net Framework’ün içindeki özellik ve fonksiyonların çalıştırılması için önemlidir. Eğer programınız .Net Framework’ün yüklenmesi gerektiği uyarısını veriyorsa bilgisayarınıza .Net Framework yüklenmedikçe programınız açılmaz ya da düzgün çalışmaz.

.Net Framework Sürümleri

.Net Framework piyasaya sürüldüğü ilk zamanlardan beri sürekli güncellenmiş ve kendini geliştirmiştir. Bazı eski Windows işletim sistemlerinde ve .Net Framework’ün belirli sürümlerinde uyumluluk sorunları yaşamış olsa da kendi güncellemeleriyle Windows’a uyum sağlamıştır. Windows’un da yeni işletim sistemleri ile son derece uyumlu hale gelmiştir. Windows 8 işletim sistemi ile piyasaya sürülen .Net Framework 4 ile çok eski sürümleri kaldırmıştır. Şu an Windows 8 ve üzeri işletim sistemlerinde en eski sürümler için yazılmış programları .Net Framework 3.5’la, .Net Framework 3.5‘tan sonrası ile programlanmış yazılımları ise .Net Framework 4 ile çalıştırmaktadır.

 

.Net Framework indirme linki

Yorum Yap

Yorum Yap