İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. NTUSER.DAT Dosyası Nedir? Virüs Mü?

NTUSER.DAT Dosyası Nedir? Virüs Mü?

NTUSER.DAT

Windows işletim sisteminde, önem derecesi çok yüksek olan bazı sistem dosyaları vardır. Genelde bu sistem dosyalarının gizli klasör olarak tutulduğu görülür. Gizli klasör olarak tutulması ve isimlerin farklı olması, kullanıcıların bu dosyalara ön yargılı olarak yaklaşmasına neden oluyor. Genelde bu dosyalar virüs dosyalarıyla karıştırılıyor. NTUSER.DAT dosyası da bunlardan birisi.

Genelde gizli dosyaları görünür hale getirdiğiniz zaman, sistem dosyalarının içerisinde göreceğiniz NTUSER.DAT, isminden dolayı virüs dosyalarıyla karşılaştırılıyor. Dilerseniz bu dosyanın aslında ne amaçla kullanıldığını, zararlı olup olmadığını değerlendirelim.

NTUSER.DAT Nedir?

Windows sistem dosyalarından biri olan NTUSER.DAT, genelde gizli konumda tutulan dosyalardan bir tanesi. Gizli dosyaları görünür yaptığınız zaman ortaya çıkan dosya içerisinde sistem günlüğü var.

Sisteminizde yer alan ana ayarları ( saat, duvar kağıdı, WİFİ ayarları) değiştirdiğiniz zaman, Windows işletim sistemi bu ayarların kalıcı olması için düzenleme yapacaktır. Sistem bu değişiklikleri bir nevi kayıt altına alır ve siz bilgisayarınızı kapatıp açtığınız zaman ya da bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman bu ayarların, düzenlediğiniz şekilde olması gerekiyor.

NTUSER.DAT

İşte bu noktada Windows, yaptığınız değişiklikleri NTUSER.DAT dosyasında depolamakta. Sadece sistemsel değişikliklerin kayıt altına alınması değil, bunun yanında yeni profillerin açılması durumda da ayarlar yine yeni oluşturulan bu dosyalar içerisinde tutulacaktır.

Oluşturulan profillerde yer alan ayarların, verilerin ve kayıt defterlerinin tutulduğu dosyalar olarak bilinen dosyaların, bu şekilde boyutu da değişiklik gösterebilir.

Zararlı Bir Dosya Mı?

Bu noktada dosyanın zararlı olmadığını belirtelim. Herhangi bir virüs dosyası söz konusu değil. Baştan beri söylediğimiz gibi bir sistem dosyasından söz ediyoruz.

NTUSER.DAT

Dosyanın Silinmesi Sorun Oluşturur Mu?

Tabii ki bu dosyanın silinmesi soruna neden olacaktır. Tıpkı diğer sistem dosyalarında olduğu gibi bu dosyaların silinmesi de kalıcı sistem sorunlarına neden olabilir. NTUSER.DAT dosyasının silinmesi durumunda yaşanan en büyük sıkıntı ise hesaplara giriş yapılamaması olacaktır.

Şifre kullanılan profillere giriş sırasında hata mesajı alınabilir. Bu durumda da kullanıcılar hemen her profile giremeyecektir. Sistem hatası ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Bu nedenle söz konusu dosyanın asla silinmesi önerilmez.

Yorum Yap

Yorum Yap