1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Overclock İşleminde CPU Sınırı Nasıl Bulunur?

Overclock İşleminde CPU Sınırı Nasıl Bulunur?

CPU Sınırı

İşlemciler, frekans hızlarına göre değerlendirilmekte ve buna göre sınıflandırma yapılmaktadır. Saat hızının yüksek olduğu işlemciler, yüksek performans değerlerine ulaşma konusunda daha başarılıdır. Standart olarak sunulan değerler bir yana, bir de Overclock adı verilen bir işlem var. İşlemcinin hızının artırılma işlemi olarak gösterilen Overclock işlemini yaparken, belli başlı konulara da dikkat etmek gerekiyor. Burada özellikle CPU Sınırı olayına dikkat etmek gerekiyor.

CPU Sınırı; hız yükseltme konusunda en dik nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktaya mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde voltajı yükselen işlemcilerin yanması söz konusu olacak ve bilgisayarınız bir anda kullanılmaz hale gelecektir. Peki, CPU Sınırı için değerleri nasıl alacağız?

CPU Sınırı Belirleme

Bunun için işlemcinin özellikleri önemli. Eğer işlemcilerini profesyonel ve bu iş için otomatik sistemlere sahip işlemcilerse, direk Overclock programı üzerinden değerleri görmeniz mümkün olacaktır. Fakat bu işlemi manuel olarak yaptığımız işlemcileri sizin kontrol etmeniz gerekiyor. Bu noktada yapacaklarınızdan ve tavsiyelerimizden söz edelim.

CPU Sınırı

  • Öncelikle Bios kısmına girin. İşlemcinizde artışı yaparken kademe sistemini kullanın.
  • Fsb hızını doğrudan yüksek seviyelerde artış göstermeyin. 200 fsb değerinden bir anda 250 fsb değerine çıkış yapmayın.
  • Bu durumda herhangi bir kontrol yapmaya fırsat kalmadan işlemcilerin bozulması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Artışınızı maksimum olarak 10 fsb şeklinde yapın. Sonrasında sistemden çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman herhangi bir sorun olmadan Windows işletim sisteminin başlatılması gerekiyor.
  • Sistem başlatıldığı zaman birkaç test yapmanız gerekiyor. Pc Mark gibi programlar kullanarak testlerinizi yapmanız gerekiyor. Testlerin yapılmasının ardından, değerleri kontrol etmeniz gerekiyor.
  • Bunun dışında kontrol etmeniz gereken bir başka nokta ise sıcaklık olacaktır. Sıcaklık değerinde de sınıra yaklaşılmamışsa, bu durumda yeniden yükseltme yapabilirsiniz. Her kademede yeni bir test yapmanız ve değerlendirmeye devam etmeniz gerekiyor.

Eğer sisteminiz başlamıyorsa ya da sürekli yeniden başlatılması döngüsüne giriyorsa, bu durumda sorun var demektir. CPU Sınırı aşılmış olabilir. Voltaj fazla geliyor olabilir. Sıcaklık sorun yaratıyor olabilir. Hemen değerleri geri düşürün. Bu tarz durumlarda ciddi sıkıntılar yaşanabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap