İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Paint Bu Dosyayı Kaydedemiyor Sorunu ve Çözümü

Paint Bu Dosyayı Kaydedemiyor Sorunu ve Çözümü

Paint bu dosyayı kaydedemiyor

Windows işletim sistemiyle beraber gelen yerleşik birçok uygulama var. Bunlar içerisinde en çok dikkat çeken ve yıllarca kullanılan uygulama Paint olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar Windows işletim sisteminin son sürümlerinde önemli değişiklikler yapılmış ve Paint 3D sistemine geçilmiş olsa da hala ilk Paint uygulaması ciddi bir şekilde kullanılıyor. Bu noktada yeni sürüm işletim sistemi olan Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde ise karşılaşılan bazı sorunlar var. “Paint bu dosyayı kaydedemiyor” sorunu ise ilk sırada yer alıyor.

Paint Bu Dosyayı Kaydedemiyor Çözümü

Paint uygulamasında bir uyarı olarak karşımıza çıkan sorun, fotoğrafların kayıt edilmesinin önüne geçiyor. Bu noktada kullanıcılar fotoğraflarını kayıt etmek istedikleri zaman bir uyarı mesajıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Gelen uyarı mesajlarında “Paint bu dosyayı kaydedemiyor” veya dosya engelleniyor şeklinde bir uyarı dizisi ile karşı karşıya kalınıyor. Kullanıcıların resimler üzerinde değişiklik yapmasını, değişiklik yapılan fotoğrafların ise kayıt edilmesini engelleyen sorun, genelde Paint hatası olarak biliniyor.

Paint bu dosyayı kaydedemiyor

Fakat aslında bu sorun Paint hatasından kaynaklanmıyor. Sorun genelde fotoğrafların tam da kendisinden kaynaklanıyor. Kullanıcıların yapması gereken fotoğrafların üzerinde herhangi bir engelleme varsa bu engellemenin kaldırılmasını sağlamak. Özellikle internet üzerinden indirilen görsellerde engelleme söz konusu olabilir. Bu noktada kullanıcıların neler yapması gerektiğinden söz edelim.

 • İlk olarak engellenen fotoğrafı bulmanız gerekiyor.
 • Fotoğrafın üzerine gelin ve “Sağ Tuş’a” tıklayın.
 • Karşınıza belli başlı seçeneklerin yer aldığı bir menü gelecek.
 • Burada fotoğraf ayarlarına ulaşmak için “Özellikler” kısmına tıklamanız gerekiyor.
 • Özellikler kısmına tıkladığınız zaman ise resmin paneli açılacak. Açılan panel kısmında “Genel” sekmesine gelin.
 • Genel ayarlar kısımda ise en alt bölümde bir kutucuk göreceksiniz.
 • Güvenlik olarak gösterilen kısımda yer alan bu kutucukta “Engellemeyi Kaldır” ifadesi yer alacak.
 • Eğer kutu onaylı değilse, kutucuğu işaretleyin ve ayarların kayıt edilmesi için “Uygula” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Bu şekilde Paint bu dosyayı kaydedemiyor sorununun çözülmüş olması gerekiyor. Özellikler penceresini tamamen kapatın ve Paint uygulamasını açarak yeniden fotoğrafın düzenlenmesini sağlayın. Muhtemelen sorunun çözülmesi gerekiyor.

Eğer sorun çözülmeyecek olursa, farklı bir uygulama denemek ya da Paint 3D programını kullanmak daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde hem biraz daha detaylı bir düzenleme menüsüne ulaşmış olursunuz hem de uyarı hatasından kurtulmuş olursunuz. Sorunun Windows 10 ve Windows 8 işletim sistemlerinde de yaşanabildiğini hatırlatalım. Sadece eski sürümlerde karşılaştığımız bir hata değil.

 

Yorum Yap

  Yorum Yap