İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanat
  3. Sinemada Sessiz Dönem

Sinemada Sessiz Dönem

trenin gara girisi

Sessiz Filmler

Sessiz film teknolojisi tahminen 1860 yıllarında icat edilmiş ve 1920’lerin sonuna kadar da kullanılmıştır. Bu döneme “Gümüş ekran dönemi” de denmektedir. İcadından sonra sanat için kullanılmaktansa bir şeyleri belgelemek için kullanılmıştır. Önce amatör oyuncular ardında da tiyatro oyuncuları sessiz film çekmek için kollarını sıvadılar. Filmde ses olmadığı için jest ve mimikler ön plandaydı. Geçmişten günümüze kendinden söz ettiren bir sürü sessiz film çekildi fakat genel olarak komedi ve Western (Vahşi Batı) türünde çekilenler ön plana çıkmıştır.

İlk Sessiz Film

İlk sessiz film Auguste ve Louis Lumiére tarafından yapılan ‘’Trenin Gara Girişi” olarak kabul edilmektedir. 1895 yılında çekilen filmi Lumiére kardeşler önce özel bir gösterimle sadece zenginlere sundu. Filmde yalnızca perdeye doğru gelen bir trenin görüntüsü bulunmaktaydı. Özel gösterimden sonra Trenin Gara Girişi filmi halka sunuldu. Perdeden üstlerine doğru gelen trenin görüntüsü o dönem insanlarını o kadar şaşırtmış ki bazı seyirciler korkarak ve şaşırarak salonu terk etmiş.
Sinema tarihinin bir diğer önemli filmi de Georges Melies tarafından 1902’de çekilen “Ay’a Seyahat” filmidir. Film kısa olmasına rağmen ilgi çekici kurgusu ve kullanılan özel efektler sayesinde sinema tarihinde önemli bir yer edinmiştir.

trenin gara girisi “Ses” ve Ara Yazı

Başlarda filmlerde hiç ses yoktu ama sonradan müzik ve ara yazılar kullanılmaya başlanmıştır. Film oynatılırken dışarıdan ayrı bir bantla müzik çalınıyordu. Ya da salona orkestra getirtiliyordu. Ara yazıların kullanılmaya başlanması ise ayrı önemli bir yer taşır. Filmlerdeki karakterlerin kimliklerinin, iç dünyalarının ve filmin kurgusunun anlaşılmasına yardımcı olmuştur. Daha sonra ara yazılar diyaloglara dönüşmüştür ve film süreleri gittikçe uzatılmıştır. David Wark Griffith de o dönem yaptığı uzun filmlerle çok konuşulan yönetmenlerden birisidir. Yönetmen kişiliğinin yanında senarist ve yapımcı kimliğiyle de bilinir. O yıllarda pek aşina olunmayan hareketli kamera ve yakın plan çekimi, paralel kurgu tarzıyla başyapıtlar ortaya çıkarmıştır. Eserlerinde bir sürü oyuncuya yer verip etkileyici dekorlar kullanmıştır. “Bir Ulusun Doğuşu (1915) ” isimli filmi ırkçı bir tutumu olduğu sebebiyle birçok kişi tarafından eleştiri almıştır ama film gişesinden büyük bir hasılat elde edilmiştir.
Sinemada sessiz dönemden bahsederken Charlie Chaplin’den bahsetmemek doğru olmayacaktır. 16 Nisan 1889 yılında Londra’da doğmuştur. Annesi bir müzikhol sanatçısıydı ve bazen annesiyle birlikte sahneye çıkmıştır. Chaplin henüz 11 yaşındayken babasını kaybetmiştir ve bunun üzerine annesi hastalanmıştır. Akıl hastanesine yatırıldıktan sonra Chaplin hem kendine hem de küçük kardeşine bakmak zorunda kalmıştır. 17 yaşında komedi alanında ustalaşmış ve bir teklif üzerine Hollywood’a gidip şansını orada denemiştir. En bilinen filmi “The Little Tramp (Küçük Serseri) ” idir. Bilinen diğer eserleri “Büyük Dikdatör”, “Sirk” , “Altına Hücum” ve “Şehir Işıkları”dır.

Sinemada sessiz dönem 1927’de yayınlanan ve yönetmenliğini Alan Crosland’in yaptığı “The Jazz Singer (Caz Şarkıcısı)” filmine kadar sürmüştür. Fakat bunların haricinde 2011 yılında çekilen “The Artist” isimli bir sessiz film mevcuttur. Film 5 dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap