İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SSD Disk Nedir?

SSD Disk Nedir?

SSD Disk Nedir?

Son yıllarda hayatımızda yer edinen SSD diskler, klasik depolama birimlerinin yerini alarak onlar ile aynı işi yapabilmektedir. Yüksek bir depolama teknolojisi olan bu disklerle beraber uzun yıllardır bilgisayarlarda manyetik ve mekanik düzenekler kurulabilmektedir. Geçmişte yalnızca MB olarak veri depolayabilen SSD disk, günümüzde GB seviyelerinde veri depolayabilmektedir. Şu an üretilen tek bir disk ile en fazla 3 TB kapasite bulunmaktadır. Eski bir sistem olan bu sistemde, 1 TB’lık 3 plaka bulunmaktadır. Sistemin mekanik ve manyetik diskleri içerisinde mıknatıs, hava geçirmeyen kaplama, okuyucu kafası, elektrik motoru gibi çeşitli elektronik devreler bulunmaktadır. Aşı sıcak ya da aşırı soğuk koşullarda ya da titreşim durumlarında çalışmaları mümkün değildir. Çevresel ve fiziksel koşullardan etkilenme oranları yüksektir.

SSD Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Veriye hızlı erişim imkanı sağlayan SSD disk, hareketli bir parça olmaması sayesinde sessiz çalışma imkanı sunmaktadır. Az enerji ile az ısınma ve yüksek mekanik dayanıklılığa sahip ürünler, diğer hard disk seçeneklerine çok daha az yer kaplamaktadır. Yazma ve okuma gibi işlemlerde en az hata seviyesindedir. SSD disklerinin tahmini olarak 2 milyon saat boyunca verileri saklayabilmesi nedeniyle uzun ömürlü bir kullanıma sahiptir. Hava şartlarından etkilenmeyen disklerin aynı zamanda ısı ve nem gibi dış faktörlere karşı da mekanik bir yapısı mevcuttur. Ancak, diğer disk seçeneklerine göre az kapasiteli olmasını ve maliyetli olması gibi de dezavantajları bulunmaktadır. Komplike bir sistemi bulunan bu diskler, yüksek maliyetlerinden dolayı uluslararası standartlar ile hazırlanmaktadır.

 

SSD Disk Nedir?

SSD Disk ve HDD Arasındaki Farklar

Geleneksel bir sabit disk seçeneği olan HDD, verileri dönen diskler üzerinde depolamaktadır. SDD diskler ise bundan biraz daha farklı olarak mekanizmasında hareketli parçalar bulundurmamaktadır. SSD disk, bir nevi USB belleğe benzetilebilir. Ancak, USB belleklerden farklı olarak yüksek bir maliyete sahiptirler. Aralarındaki farkların yanı sıra HDD ve SSD diskler aynı işlevi görmektedir. İki ürün seçeneğinde de sisteminize yükleyip, dosyalarını ve uygulamalarını kolaylıkla depolayabilme imkanına sahip olursunuz. SSD disklerin HDD’lere karşı en önemli avantajı ise hızıdır. Bu kartlar, bilgisayar üzerinde çok daha hızlı açılarak işlem görebilirler.

 

Önerilen Yazı
HDD Nasıl Bölünür – Nasıl Ayrılır?
Önerilen Yazı
Harddisk ile RAM Arttırma Nasıl Yapılır?

 

Yorum Yap

Yorum Yap