İlginizi Çekebilir
Pubg Oyun Rehberi
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SSL Nedir Ve Nerede Kullanılır?

SSL Nedir Ve Nerede Kullanılır?

SSL Nedir

İnternet dünyasında oldukça fazla karşılaşılan bir terim olan SSL, güvenli giriş katmanı olarak bilinmektedir. Kişisel gizlilik ve güvenilirlik için kullanılan, internet üzerindeki bilgi transferlerinde bilginin gizliliğini sağlayabilmek amacıyla sunucu ve istemci arasındaki iletişim ağının şifrelenmesini sağlamaktadır. Netscape tarafından geliştirilen bu katman, bir diğer adıyla güvenlik protokolü olarak tanımlanabilir. Bu protokol, web sunucuları ve tarayıcıları tarafından yaygın olarak desteklenmektedir. Standart bir algoritması bulunan SSL’nin, güvenli veri iletişimi sağlayabilmesi imkanı ile milyonlarca web sitesinde kullanılması normal bir durumdur. Fonksiyonlarının doğru bir şekilde çalışabilmesi için sunucu tarafından anahtar ve istemci tarafından sertifikaya ihtiyaç duyulur. Sistem, bir kodlama yöntemine dayalı şekilde hazırlanmıştır. Kodlama için iki adet anahtar oluşturulmuştur. Bunlar, dijital ortamda kodlanan yazılım türleridir. Bir anahtar ile kilitlenen verilerin yalnızca diğer anahtar ile açılabilmesi mümkündür. Anahtarların yaratılmasının ardından bir tanesi sunucuda kalır. Diğer anahtarlar ise bağlantı kurulmak istenen kişilere gönderilmektedir.

Protokolün Genel Özellikleri Nelerdir?

En önemli özelliği bağlantı gizliliğidir. Gelen verilerin kodlanması, şifrelerin çözülmesi gibi önemli güvenlik aşamalarında gizliliği sağlayabilen önemli bir araçtır. SSL anahtarlarını kullanan iki haberleşme uçları ile kimlikler doğrulanabilir. Doküman arşivleri oluşturabilmeyi kolaylaştıran protokolde, bağlantılar güvenilirdir. Sistem içerisinde mesaj akışları ve mesaj bütünlükleri kontrollü devam etmektedir. Verilerin gönderenini ve alanının doğru olduğunu garantileyebilmesinin beraberinde iletilen dokümanların tarih ve zaman gibi bilgilerini de doğrulayabilmektedir.

SSL Nedir

SSL Türleri ve Doğrulama Yöntemleri

DV ya da Alan Adı Doğrulama olarak bilinen bu sertifika ile yalnızca alan adınız doğrulamanız gerekmektedir. En yaygın kullanılan sertifika türü olan DV, etki alanını kullanma hakkınızın bulunduğunuzu doğrulama amacıyla kullanılan ve e-posta ile gönderilen ve alınan bir bilgi sistemine dayanmaktadır. Bir diğer sertifika türü ise Kurumsal Doğrulama, yani OV sertifikalarıdır. Bu sertifika, kuruluşun bilgilerini doğrulayarak karşı tarafa güven verebilmek için kullanılan bir türdür. SSL sertifikaları içerisinde en çok güvenilen sertifika türü ise Genişletilmiş Doğrulama ya da EV olarak adlandırılan sertifikadır. Bu sertifika ile meşru bir işletme olduğunuzu veya aktif bir durumda olduğunuzu gösterebilmeniz mümkündür. Bir nevi kullanıcıların web tarayıcısı için Yeşil Çubuk olarak görülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap