İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kültür
 3. Tarih Boyunca Uygulanmış En Etkili Savaş Stratejileri

Tarih Boyunca Uygulanmış En Etkili Savaş Stratejileri

Tarih Boyunca Uygulanmış En Etkili Savaş Stratejileri

Savaşlar, güç ve kaynağın yanı sıra zeka da gerektiren bir süreçtir. Gerçekleşecek her hamle, beraberinde büyük bir sorumlulukta getirmektedir. Bu süreç içerisinde her ne uygulanmış taktikler kullanılsa da yenilgi riski hepsinde bulunmaktadır. Geçmişte savaş taktikleri büyük generaller en iyi şekilde analiz etmiş ve doğru adımlar ile en etkili savaş taktiklerini ortaya çıkarmışlardır. Tarih boyunca uygulanmış en etkili savaş stratejileri;

 

Tarih Boyunca Uygulanmış En Etkili Savaş Stratejileri

 • Turan Taktiği: Çoğunlukla Asya toplumları tarafından yaygın olan Turan taktiği, Hilal veya Kurt Kapanı olarak da bilinir. Döneminin çok ilerisinde bir analiz ile uygulanan bu taktik, genellikle hantal olarak adlandırılan ordulara karşı kullanılmıştır.
 • Şok ve Terör (Shock and Ave): Bu taktik, 1996 yılında Amerikan Ulusal Güvenlik üniversitesi tarafından isimlendirilmiştir. Taktiğin temelinde askeri çok olan kazanır düşüncesi yer almaktadır. Bu düşünce ile birlikte düşmanı korkutmak ve paniğe sürüklemek istenir.
 • Yıldırım Harekatı (Blitzkrieg): Şok ve Terör taktiği ile büyük benzerliğe sahip olan Yıldırım Harekatı, ilk olarak Almanya’da Nazi orduları tarafından kullanılmıştır. Barış çağrısının yapıldığı süreçte düşmanına ani ve aşırı saldırılar düzenleyerek savunma hattının bozulmasını sağlamıştır.
 • Gerilla Taktiği: Taktiğin temelinde ufak ve dağınık birlikler yer alır. Güçlü ve kalabalık bir orduya karşı yıpratma amaçlı düzenlenen bu taktik, ilk olarak Napolyon’un komutanlığındaki Yarımada Savaşında ortaya çıkmıştır.
 • Boş Kale Taktiği: İlk olarak General Zhuge Liang tarafından kullanılan bu taktik, generalin 100 askerinin saklanmasını isteyip tüm kale kapılarını sonuna açtırdıktan sonra bir yere oturup enstrüman çalması ile gerçekleşmiştir. Bu durumu gören düşman askerleri, bir tuzak olduğunu düşünerek geri çekilmiştir.
 • Fil Ordusu: Antik ve Orta Çağ döneminde fil kullanımı oldukça yaygındır. Filler, bu dönemlerde güçlü ve önemli bir savaş aracı haline gelmiştir.
 • Yakıp Yıkma Tekniği: Neredeyse tüm çağlarda ve toplumlarda kullanılan yakıp yıkma taktiği, savaşta geri çekilen tarafın tarla, yiyecek ve ulaşım gibi bütün kullanabileceği kaynakların imhası ile gerçekleşir.
 • Pakfont Taktiği: 2. Dünya Savaşı döneminde Alman birlikleri tarafından Ruslara karşı kullanılan taktik, tek tek kullanılan tanksavarların bir araya getirilip tek hedefe yönlendirilerek düşman araçlarını imha etmesi ile gerçekleşmektedir.

Tarih Boyunca Uygulanmış En Etkili Savaş Stratejileri ‘nden bazıları bu şekildedir.

 

Önerilen Yazı
Dondurma
Yorum Yap

Yorum Yap