İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Telegram Nedir? Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram Nedir? Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram Nedir? Telegram Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda büyük yükseliş yakalayan Telegram ülkemizde de popüler hale gelmeye başladı. Bu yazımız içerisinde Telegram Nedir? Telegram Nasıl Kullanılır? Hakkında merak edilen sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Telegram’ın bu denli yükseliş yakalamasındaki en büyük etken WhatsApp’a duyulan güvenin azalmasıdır. WhatsaApp’ın sahibi olduğu Facebook son yıllarda veri gizleme ve saklama konusunda büyük sorunlar yaşadı. Kullanıcı bilgi ve verilerini 3. Şahıslar ile paylaştığı öne sürülen şirket kısa sürede milyonlarca kişi kaybetti. Buna bağlı olarak WhatsApp sunucularının sürekli çökmesi insanların Telegram kullanmalarına neden oldu.

Telegram Nedir?

Telegram Nedir? Telegram Nasıl Kullanılır?
Telegram Nedir? Telegram Nasıl Kullanılır?

2013 yılında piyasaya çıkan Telegram Rusya’nın en büyük projelerinden birisidir. Temelde online mesajlaşma uygulaması olan Telegram başta akıllı telefon olmak üzere tablet ve bilgisayarlar üzerinden de kullanılabilmekte. Telegram’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği üstün güvenlik önlemleridir. Kullanıcılar tarafından gönderilen mesajlar Telegram tarafından ahi görüntülenemiyor, okunamıyor. Telegram’a telefon numarası üzerinden kayıt olunsa da kullanıcılar birbirlerine kullanıcı adları üzerinden ulaşıyor. Platformu kullanan kişiler her ne olursa olsun birbirlerinin telefon numaralarına ulaşamıyor.

2019 yılında aktif kullanıcı sayısını 200 milyona çıkaran şirket, 2020 yılında bu rakamı tam olarak ikiye katladı. Bugün dünyanın dört bir yanında aktif olarak Telegram kullanan kişilerin sayısı 400 milyon kadardır. Hem Android hem IOS hem de masaüstü programı aracılığıyla istenilen tüm cihazlara kolaylıkla kurulabilmektedir. Telegram’ın öne çıkan özelliklerini ise sizlere şu başlıklar altında sunabiliriz.

Telegram’ın Öne Çıkan Özellikleri

Ülkemizde de popüler hale gelen Telegram’ın sayısız özelliği bulunuyor. Ancak; bunlar içerisinden en öne çıkanları sizlere listeler halinde sunmaya çalışacağız;

  • Telegram ile 200,000 kişiyi tek çatı altında toplayarak konuşma grupları oluşturabilirsiniz.
  • Kullanıcılar, göndermiş oldukları mesajları istemeleri durumunda şifreleyebilirler.
  • Mesajlarınızı isterseniz belirli bir sürenin sonunda hem sizden hem de göndermiş olduğunuz kişiden silinmesini sağlayabilirsiniz.
  • Yukarıda da belirttiğimiz üzere konuşmalar büyük titizlik ile depolanmaktadır. Telegram dahi kullanıcılar arasındaki mesajlara erişememektedir.
  • Görüşmeler tamamen bulut tabanlı sunucularda depolanmaktadır. Bu sayede tüm platformlardan mesajlarınıza anlık olarak erişebilirsiniz.
  • Telegram sohbetleri sırasında her uzantıdan dosyaları yüksek boyutlarda dahi yükleyebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap