İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Touchpad’e Dokununca Ekran Kararması

Touchpad’e Dokununca Ekran Kararması

Touchpad/Dokunmatik Yüzey Nedir?

Yeni nesil laptopların kullanıcılarını en çok zorladığı konulardan biridir. Gelin detaylı inceleyelim…

Touchpad/Dokunmatik Yüzey Nedir?

Touchpad genellikle laptoplarda bulunan ve mouse yerine kullanılan dokunmatik yüzeydir. Genellikle klavyenin alt kısmında bulunur. Ek olarak Touchpad’in altında genel kontrolleri sağlayabilmeye yarayan iki adet de tuş bulunur. Gelelim son dönemim en çok problem yaratan sorunu “Touchpad’e dokununca ekran kararması neden olur ve çözümü nedir?” sorusuna…

Touchpad’e dokununca ekran kararması neden olur ve çözümü nedir?

Bir çok laptop Touchpad’e dokunduğunuzda kendini otomatikman uyku moduna alır. Enteresan bir şekilde o an laptopa bağlı harici bir mouse varsa, dokunduğunuzda ekran yeniden aydınlanır. Tabii ki çözümü bu değil, fakat yaşadığınız sorun yazımızda bahsettiğimiz sorunun aynısı mı test edebilmek adına kontrol edebilirsiniz.
Touchpad’e dokununca ekran kararması veya bilgisayarınızın uyku moduna geçmesi sorunu aşağıda yer alan adımları takip edip uyguladığınızda çözülecektir.

Touchpad'e Dokununca Ekran Kararması

ÇÖZÜM 1

Bilgisayarınızdaki Touchpad sürücüsünü hatta tüm sürücüleri güncellemelisiniz.
Ardından eğer bilgisayarınızda mevcutsa BIOS güncellemesi yapmalısınız. Devamında ise sorun düzelecektir. BIOS güncellemesini; BIOS güncellemesini indirip boş bir hafıza kartı yada belleğe alarak, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS üzerindeki uygun menüleri kullanarak yapabilirsiniz.

ÇÖZÜM 2

Bilgisayarınızı güvenli modda açarsanız, Touchpad çalışmayacaktır. Güvenli mod için ise bilgisayarınızı açıp, açılış sırasında da Windows logosunu görmeden önce F8 tuşuna basmalısınız. Bu işlemi yaptığınızda ekrana mavi yada siyah arka fonlu, yazıların ise beyaz olduğu bir liste gelecek. Eğer ekrana herhangi bir liste gelmezse F8’e birden fazla kez basabilirsiniz. Söz konusu mavi ya da siyah fonlu liste ekrana geldiğinde ise “Enable Safe Mode” ya da “Safe Mode” seçeneklerinden biri ile devam etmeniz gerekiyor.
Bilgisayarınız açıldığında Touchpad çalışmayacak. Çalışmasa bile Touchpad’e dokunmanız ve dokunmatik yüzeyde parmağınızı hareket ettirmeniz gerekiyor.
Bu işlem sonucu bilgisayarınızı yeniden başlatarak ekranın kararıp kararmadığınızı teyit etmelisiniz. Yüksek ihtimalle sorun düzelmiş olacaktır.
Görüldüğü üzere Touchpad’e dokununca ekran kararması veya bilgisayarınızın uyku moduna geçmesi sorunu çözümlenemeyecek kadar büyük bir sorun değildir. Paylaştığımız her iki çözümde kullanıcılar tarafından uygulanmakta ve hem hızlı hem de güvenilir yolla sorunu çözüme kavuşturmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap