İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanat
  3. Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf Sanatçıları

Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf Sanatçıları

Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf Sanatçıları

Sanat ülkemizde sadece belirli bir kesim tarafından takip ediliyor. Sanat denilince akla ilk olarak resim gelse de fotoğraf sanatçılığın da çok fazla popüler olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde birçok kişi sahip olduğu akıllı telefonlar üzerinden fotoğraf çekip bunları paylaşmaya çalışsa da gerçek fotoğraf sanatçılığının profesyonellik gerektirdiğini söyleyebiliriz. Bu yazımız içerisinde Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf Sanatçıları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ara Güler

Ara Güler
Ara Güler

Fotoğraf sanatçısı denildiğinde aklımıza ilk olarak Ara Güler gelmektedir. 1928 yılında dünyaya gelen Ara Güler geçtiğimiz yıl maalesef hayatını kaybetmiştir. Çektiği başarılı fotoğraf kareleri ile adından sıklıkla bahsettiren Ara Güler, Cumhuriyet döneminin en başarılı sanatçılarından birisi olarak gösterilmekte.

Sabit Kalfagil

Sabit Kalfagil
Sabit Kalfagil

Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları arasında gösterilen Sabit Kalfagil mimarlık eğitimi almıştır. Mesleği gereği çok fazla çizim ve fotoğraf çekiminde bulunan Sabit Kalfagil fotoğrafa büyük oranda ilgi duymaya başladı. Çektiği sanatsal fotoğraflar bugün en başarılı koleksiyonerlerin elinde yer alıyor.

Onur Erçoşkun

Onur Erçoşkun
Onur Erçoşkun

Sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın de en başarılı fotoğraf sanatçılarından birisi olan Onur Erçoşkun Amerika başta olmak üzere birçok ülkeye davet edilmiştir. Profesyonel fotoğraf sanatçısı olmasının yanı sıra eğitmenlik görevi de üstlenen Onur Erçoşkun, bu zamana kadar birçok öğrencinin yetişmesine olanak sağlamıştır.

Çoşkun Aral

Onur Erçoşkun
Onur Erçoşkun

Türkiye’nin En Başarılı Fotoğraf Sanatçıları içerisinde yer alan Çoşkun Aral tüm dünyaca tanınır hale gelmiştir. Fotoğraf sanatçılığına ilk olarak savaş fotoğrafçılığı ile başlayan Çoşkun Aral daha sonrasında belgesel fotoğrafçılığına geçmiştir. Dünyayı gezmeyi seven Çoşkun Aral, çektiği fotoğraflar ile milyonların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

İzzet Kehribar

İzzet Kehribar
İzzet Kehribar

1936 yılında dünyaya gelen İzzet kehribar adeta fotoğraf ile yaşamış, dünyaya fotoğraf sanatçısı olmak için gelmişti. Daha çocukluğunda ailesine ait fotoğraf makinesi ile bu alana giriş yapan Kehribar, en başarılı fotoğraflarını askerlik için gittiği Güney Kore’de çekmiştir.

Nihat Odabaşı

Nihat Odabaşı
Nihat Odabaşı

Bonus olarak Nihat Odabaşı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ünlülerin fotoğrafçısı olarak tanıtılan Nihat Odabaşı, doğru fotoğraf çekmesi ile ön plana çıkmaktadır. Bu alanda öğrenci yetiştiren de Odabaşı, her geçen gün adını duyurmaya devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap