İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Ücretsiz Hat Nedir? Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Ücretsiz Hat Nedir? Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Ücretsiz Hat sistemi

İstanbul’da gerçekleşen deprem, tüm ülkede geniş bir yankı buldu. Deprem bir hasara ya da can kaybına neden olmadı ancak büyük bir paniğe neden oldu. Uzun süredir beklenen büyük İstanbul depremi için endişe verici gelişmelerin yaşanmasına neden olan deprem bir yana, deprem sırasında yaşananlarda gündem oldu.

En çok konuşulan ise operatör servislerinin durumu oldu. Öyle ki deprem sırasında 3 GSM operatör firması da kullanılamaz hale geldi. Yani İstanbul’da yaşayan vatandaşlar telefonlarda iletişim sorunu yaşadı. Operatör firmalarının bir hayli eleştirildiği süreçten sonra, yavaş yavaş önlem paketleri açıklanmaya başladı. Bu paketlerden birisi de Ücretsiz Hat sistemi oldu.

Ücretsiz Hat Nedir?

Yaşanan kesintiler ve iletişim sorunları sonrasında sıkıntı, meclisinde gündemine getirildi. Konuya ilişkin toplantılar yapıldı ve toplantıların sonucunda önlem kararları alındı. Kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ücretsiz Hat sistemini duyurdu.

Ücretsiz Hat sistemi, herhangi bir acil durumda ya da doğal afet durumunda devreye girecek ve tamamen ücretsiz olacak. 3 GSM operatörü için de ortak bir sistem sunulacak. Kısacası tüm operatörler için aynı sistem sunulacak. Herhangi bir acil durumla karşılaşılmasıyla beraber bu hat devreye girmiş olacak.

Ücretsiz Hat sistemi

Adından da anlaşılacağı gibi hatta herhangi bir ücretle sunulmadığını göreceğiz. Operatörünüzün ne olduğu önemli olmayacak. Operatörünüz ne olursa olsun, tamamen ücretsiz olarak bu hattı kullanabileceksiniz.

Ücretsiz Hat Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Hattın ne zaman devreye gireceği ve nasıl kullanılacağı konusunda detaylar bu şekilde. Merak edilen bir başka kısım ise hattın ne zaman kullanıma gireceği konusu oldu. Bu konuda da çok detaylı olmamakla beraber bazı açıklamalar yapılmış durumda. Buna göre 3 ay içerisinde alt yapı çalışmaları tamamlanacak. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının hemen ardından, sistem kullanıma hazır olacak.

Önlem planları için sadece yeni hat sisteminin sunulmayacağını ekleyelim. Bunun dışında GSM operatörlerinin kapasitesi de arttırılacak. Şu an için kapasitenin 118 milyon olduğu açıklandı. Aynı anda 118 milyon kişinin görüşmesine kadar destek veren altyapının değişmesi bekleniyor.

Altyapı için yapılan güncelleme sonrasında bu rakamlar 175 milyon olarak güncellenecek. 175 milyon kapasitenin genel olarak performansı da bir hayli arttırması bekleniyor. Bir daha aynı sıkıntıların yaşanmaması adına önlemler alınıyor gibi duruyor.

Yorum Yap

Yorum Yap