İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Undervolt Nasıl Yapılır?

Undervolt Nasıl Yapılır?

Undervolt

Bilgisayarlarda kullanılan en önemli parçaların başında işlemciler ilk sırada yer almaktadır. Bilgisayarın sahip olduğu potansiyelin ne kadar yüksek olduğu, bilgisayarın performans değerlerinin ne kadar başarılı olacağı işlemcilerden belli olur. Tabii ki işlemciler performans konusunda en oynar kısımlardan da biri olarak değerlendirilebilir. Belli yazılımlarla işlemcilerin performans değerleri arttırılabilir. Bu noktada destekli işlemciler için overclock işlemi yapılabilir. Hız arttırma işleminde yapılan düzenlemeler bir yana bir de Undervolt işlemi var.

İşlemcilerin performansının arttırılması sonrasında yaşanan ısınma sorununun önüne geçilmek için kullanılan Undervolt işleminin detaylarından söz edelim. Özellikle hız yükselme işleminden sonra işlemcilerinin aşırı ısınması durumunda kullanılan Undervolt işleminden ve nasıl yapıldığından söz edelim.

Undervolt Nedir?

Öncelikle tam olarak neden söz ettiğimiz konusunda bilgi vermek gerekiyor. Undervolt; Türkçe karşılık olarak işlemci çalışma voltajını düşürme olarak bilinmektedir. İşlemci voltajının düşürülmesiyle beraber ısınmanın önüne geçilmesi sağlanır.

Undervolt

Özellikle Intel işlemci kullananlarda çok sık karşılaşılan ısınma sorununun çözümünde kullanılan Undervolt işlemi, genelde programlar üzerinden yönetilmektedir. Bu sistemin nasıl kullanılacağı konusunda da bilgiler verelim.

Undervolt Nasıl Yapılır?

İşlemin yapılması için en doğru yol yardımcı programlar kullanmak olacaktır. Yardımcı programlar üzerinden kullanım yapılabilir ve bu programlar üzerinden ayarlamalar yapabiliriz. Ayarlamaları Intel işlemcilerin kullanıldığı bilgisayarlar için anlatacağız. Hemen yapılacak olan işlemlere geçelim.

  • İlk olarak tarayıcınıza girin ve arama bölümüne “Intel extreme tuning utility” yazın.
  • Arama sonrasında karşınıza çıkan ilk sayfa üzerinden programı indirin.
  • Intel’in resmi sayfası üzerinden indirme işlemini yapabilirsiniz. İndirme işleminden sonra mini bir kurulum dosyası indirilecektir. Bu kurulum dosyasını kullanarak programı kurun.
  • Hemen sonrasında ise programı açın ve “all controls” sekmesine giriş yapın. Burada kullanıcıların “Corre voltage” kısmına gelmesi ve ne kadar voltaj düşüreceğini seçmesi gerekiyor.
  • Ardından aşağı doğru inin ve cache kısmında yer alan voltaj ayarlarında da düşürme yapın. Voltaj ayarlarında çok fazla düşürme yapmamanız gerekiyor.
  • Öyle ki bu ayarlarda çok fazla düşüş yaşanması, bilgisayarınız açılırken mavi ekran sorunlarının yaşanmasına neden olacaktır. Sorunun önüne geçmek adına yine aynı program üzerinden stres test adı verilen testi de kullanabilirsiniz.

Burada yapılacak olan test, sorunun olup olmayacağını gösterecektir. Bu kısımda daha detaylı bilgi almak isteyen kullanıcılar için bir de video paylaşalım.

Intel extreme tuning utility

 

Yukarıdaki görselde ‘Stress Test’ kısmı yer almaktadır. Bu kısımı undervolt işleminizden sonra, işlemcinizin sıcaklık değerini kontrol kullanabilirsiniz. Sizin oluşturacağınız bir süre zarfında işlemcinizi ‘darboğaza’ soktuktan sonra, sağ alt kısımda işlemcini frekanslarınızı ve sıcaklık değerlerinizi kontrol edip, ayarlarınızı düzenleyebilir veya uygulayabilirsiniz.

 

Throttle Stop

Intel Extreme Tuning Unity’nin yanında kullanabileceğiniz başka bir yazılım ise ThrottleStop‘dur. Bu yazılım da aynı Intel Extreme Unity gibi işlemcinize giden voltaj miktarını veya işlemcinizin çalışma gücünü değiştirmenize yarar.

Undervolt işlemini yaptığınız programlarda pek tabii overclock da yapmanız mümkün.

 

Throttle Stop

Programın arayüzü bu şekildedir. Sağ taraftaki kısımda işlemcinizin fiziksel olarak ne kadar kullanıldığı, anlık derecesi ve maksimum derecesi gibi veriler yer almaktadır. Sol tarafta ise bazı basit ayarlar yer alır.

Turn on/Turn off butonu ile yazılımı aktif/pasif hale getirebilirsiniz. Bu durum da yaptığınız değişikliklerin uygulanıp uygulanmamasını etkiler.

 

throttlestop

Yukarıdaki görselde ise sağ taraftaki ‘TS Bench‘ yazan panelde, yazılımın içinde gelen bir test aracı söz konusu. Yaptığınız değişikliklerden sonra işlemcinizin performans farkını burada yapacağınız testlerin sonuçlarından görebilirsiniz. Bunun için elbette başka programlar da mevcut. Ancak, kullandığınız programın sağında çıkan bir panel tabii ki kısa vadede daha pratik bir çözüm olacaktır. Yalnız undervolt veya overclock işleminizin sonuna yaklaştıktan sonra daha güvenilir programlarla test etmekte fayda var.

ThrottleStop İndirme Linki

 

Intel Extreme Tuning Utility (IETU) vs Throttle Stop

Undervolt işlemi için en çok kullanılan 2 program şuan için Throttle Stop ve Intel Extreme Tuning Utility. Bu iki program da basitçe aynı işi yapmaya yarıyor. İkisinden herhangi birni kullanarak işlemcinizin gücünü ve voltaj miktarını maniple etmeniz mümkün. Daha güvenilir bir yayıncı tarafından yayınlanmış bir program kullanmak isterseniz tabii ki Intel’in yazılımını seçmekte fayda var. Bu program daha yeni olmasına ve ilk çıktığında ufak tefek sorunlara sahip olsa da, bir takım güncellemelerle stabil bir şekilde işlem yapmaya başladı. Hatırlatma amaçlı indirme linkleri;

Intel Extreme Tuning Utility İndirme Linki

ThrottleStop İndirme Linki

 

Önerilen Yazı

Undervolt Programı

Yorum Yap

Yorum Yap