İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Undervolt Programı

Undervolt Programı

Undervolt-1024x576

Undervolt nedir ve Undervolt Yapmak

İşlemcinin daha az voltaj ile çalışmasını sağlayıp, ısınmasının bir nebze önüne geçme işlenine undervolt denir. Dizüstü bilgisayarların daha küçük kasalara sahip olması nedeniyle soğutma sistemleri masaüstü bilgisayarlar kadar iyi değildir. Haliyle dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlara göre daha çok ısınırlar. Bundan ötürü, undervolt işlemi dizüstü bilgisayarlara daha çok uygulanmaktadır.

Undervolt Programı

Intel® Extreme Tuning Utility

Intel® Extreme Tuning Utility programı, intel marka işlemci kullanan bilgisayarlar için overclok ve undervolt yapmamızı sağlayan bir programdır.

Intel® Extreme Tuning Utility ile undervolt

Programı bu adresten indirebilirsiniz.

Programı indirdikten ve kurulumu yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda, işlemcinizin kaç çekirdeği olduğu ve bu çekirdeklerin çalıştıkları hızları görebilirsiniz. Programı ilk açtığınızda, eğer anakarttan bir işlem yapmadıysanız, işlemcinizin +/-  0mV ile çalışıyor olması lazım. Bu dışarıdan bir müdehalede bulunmadığınız anlamına geliyor.  Buradaki değeri yavaş yavaş -‘lere çekerek undervolt işlemine başlayabilirsiniz.

 

 

ThrottleStop

Programı bu adresten indirebilirsiniz

İntelin kendisi için ürettiği programın yanında, bütün işlemciler için kullanabulacağınız ThrottleStop isimli program yer alıyor. Bu program, anlık olarak CPU değerlerinizi görmenizi ve işlemciye giden voltajı değiştirerek, overclok veya undervolt yapmanızı sağlıyor.  “Temp” ismi altında çekirdeklerinizin şu anki sıcaklığını, “Max” ismi altında ise çekirdekleriniz maksimum sıcaklıklarını görürsünüz. Clock modulation ibaresi, işlemcinizin varsayılan çalışma hızını yüzdesel olarak düşürmenize yarar. Disable turbo ise isminden de belli olduğu gibi işlemcinizin turbo modunu devre dışı bırakır. İşlemci voltaj ayarlarını options üstünde yaparak, undervolt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Benzer bir makaleye burdan ulaşabilirsiniz. Undervolt nasıl yapılır?

Önerilen Yazı
Undervolt Nasıl Yapılır?
Yorum Yap

Yorum Yap