İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. .WEBP Resim Formatı Nedir? Nasıl Açılır?

.WEBP Resim Formatı Nedir? Nasıl Açılır?

.WEBP-2

İnternet sitelerinin en büyük sorunlarının başında boyut sorunu ilk sırada geliyor. Boyut sorununu, sitelerin ağırlaşmasına ve geç açılmasına neden oluyor. Haliyle Google’ın en çok önem verdiği konulardan biri olan hız konusu kısmında sıkıntı yaşanıyor ve siteler geri plana düşüyor. Bu tip sorun yaşayan web sitelerinde boyutu arttıran en önemli etken ise kullanılan görseller. İşte tam da bu noktada .WEBP formatı karşımıza çıkıyor.

Resimlerin boyutunun küçültülmesi, resimlerin sıkıştırılması ilk yöntem olarak karşımıza çıkıyor ancak zaman zaman sıkıştırma bile yeterli gelmeyebiliyor. Bu noktada Google’ın alternatif çözümlerinden birisi .WEBP formatı olarak karşımıza çıktı. Resim boyutlarının çok daha küçültülmesini sağlayan yeni dosya formatının artılarından ve nasıl görüntülenebileceğinden söz edelim.

.WEBP Formatı Nedir?

Google tarafından sunulan yeni görsel formatı, boyut kısmında çok daha sıkıştırılmış boyutların sunulmasına olanak sağlıyor. Resimlerin kalitesi düşmeden resimlerin boyutlarında sıkıştırmaya gidiliyor. Haliyle bu formatın web siteleri için büyük bir artı sunduğunu söylemek gerekiyor.

.WEBP

Yeni resim formatının çok geniş bir alanda kullanımı olduğunu söylemek yanlış olur. Bu format çok geniş bir alanda kullanılmıyor. Yine de zaman içerisinde yaygınlaşacak gibi duruyor. Öyle ki hem boyut kısmında düşüş sağlanması hem de kalite kısmında iyi bir değer yakalanıyor olması büyük bir artı sağlayacaktır. Bu da söz konusu formatın web dünyasında zamanla yaygınlaşmasını sağlayacaktır.

.WEBP Windows Üzerinde Nasıl Açılır?

Yeni format konusunda merak edilen bir nokta daha var. Windows kullanıcıları genelde bu formatı görüntüleme kısmında sorunlar yaşıyor. Bir web dosyası gibi gözüken görseller, tarayıcı üzerinden görüntüleniyor. Bu durumda da düzenlemeler genelde yapılamıyor.

.WEBP

Web tarayıcı üzerinden görüntülenmesi ve Windows işletim sisteminde direk görüntülenemiyor olması nedeniyle söz konusu resim formatı için Google tarafından bir Codec yayınlandı. Yine bu Codec kullanıcılara Windows işletim sistemi üzerinden de görüntülemeler yapmak mümkün. Hemen neler yapacağınıza geçelim.

 • İlk aşamada Wepd Codec Setup dosyasını buradan indirin.
 • İndirdiğiniz uygulamayı, daha doğrusu codec dosyasını yükleyin.

Yapacağınız işlem bu kadar ile sınırlı. Artık bu tip görselleri doğrudan Windows görüntüleyici üzerinden açmanız mümkün. Yine 3.parti uygulamaları da kullanmanız mümkün. Bu tip uygulamaların sayısı sürekli olarak artış gösteriyor.

Yorum Yap

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. Hocam çok güzel içerik olmuş elinize sağlık gerçekten

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir