İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme

Akıllı telefonlar sürekli olarak yenileniyor. Sürekli olarak yenilenen cihazlar olmasıyla beraber kullanıcılarda belli aralıklarla yeni akıllı telefonlara geçiş yapıyor. Yeni akıllı telefonlara geçiş sırasında ise en büyük sıkıntı, verilerin taşınmasıdır. Fotoğraflar, numaralar derken soruna neden olan bir diğer nokta da WhatsApp yedeklerini geçirmek olacaktır.

Android akıllı telefonlar ya da iOS akıllı telefonlarda kendi içlerinde WhatsApp yedeklerini taşımak kolay ancak WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme ya da Android işletim sisteminden iOS işletim sistemine yedekleme biraz daha karmaşık ve zorlayıcı bir işlemdir. Bu noktada en çok WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme işleminin nasıl yapılacağı merak ediliyor. Hemen bu işlemi nasıl yapacağınızdan söz edelim.

WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme

iOS işletim sistemiyle Android işletim sistemi farklı temellere sahip. Bu nedenle geçiş sırasında yedekleri aktarmak adına farklı yöntemler kullanmak gerekiyor.

Aslında Google Drive ya da iCloud yedeklemesi sayesinde yedekleri aktarmak mümkün ancak mesajları direk olarak aktarmak mümkün değildir. Bu nedenle biraz daha farklı bir yöntemle WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme işlemini kullanacağız. Bunun için yapacağınız işlemlere geçelim.

 • Yapacağınız ilk işlem iOS cihazınızdan yedeklerinizi almak olacak. Bunun için iTunes programını kullanmanız gerekiyor. iOS cihazınızı tam olarak yedeklemeniz lazım. iPhone akıllı telefonlarını iTunes üzerinden yedekleyin. Yedeklerinize kesinlikle herhangi bir şifre koymayın ya da yeni bir şifre oluşturmayın.
 • Yedeklemenin kullanılacağı bir programa ihtiyacımız olacak. Bunun için iPhone backup browser uygulamasından yararlanacağız. Uygulamanın mutlaka yeni sürümünü indirmeniz gerekiyor. Öyle ki eski sürümlerin yedekleme sırasında sorunlar çıkardığını görüyoruz.
 • Şimdi uygulamayı kurup açın ve (-) işaretine basın.
 • Burada sqlite isimli bir uygulama olduğunu göreceksiniz. Sqlite dosyası WhatsApp yedeklerinin de içinde bulunduğu dosyadır.

WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme

 • Yalnız bu dosya içerisinde sadece konuşmalar vardır. WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme konusunda medya ögelerine de erişmek istiyorsanız, yapmanız gereken WhatsApp isimli dosyayı bulmanız ve bu dosyanın içerisinde yer alan media isimli ya da library isimli tüm dosyaları yeni bir klasöre çıkarmalısınız.
 • Tüm bunlar yedeklenen dosyaların verileridir.
 • Çıkardığını tüm bu dosyaları bir USB kablo aracılığıyla Android akıllı telefonlarınıza atmanız gerekiyor.

WhatsApp iOS’dan Android’e Yedekleme

 • Şimdi bir uygulama daha indirmemiz gerekecek.
 • Bu kez Android cihazınız için WazzapMigrator uygulamasını indirin. Uygulamayı açtığınız zaman, telefona attığınız yedek dosyaları bulunacaktır.
 • Bulunan dosyaları seçip, ardından ise play tuşuna basmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra yedek dosyanız WhatsApp tarafından okunacaktır.

Yedekleme işlemi için yapmanız gereken işlemler bu kadar ile sınırlı.

Önerilen Yazı
iPhone Veri Kullanımı Sınırı Ayarlama
Yorum Yap

Yorum Yap