1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Windows 0x80073cf9 Hatası ve Çözüm Yolları

Windows 0x80073cf9 Hatası ve Çözüm Yolları

Windows 0x80073cf9 hatası

Windows işletim sistemi için son olarak Windows 10 sürümünün yayınlandığını biliyoruz. Yayınlanan her yeni sürüm hakkında bilinmeyen nokta ise hata kodları. Aslında sürümlerle beraber hata kodları da değişiyor. Yine kod sistemi değişmiyor. Numaralar değişse de hata gösterimleri genel olarak aynı. Bu noktada yeni işletim sistemi sürümlerinde en sık karşılaşılan hatalardan birisi de Windows 0x80073cf9 hatası.

Aslında bu sorun mağaza kısmında yaşanan bir sorun olarak öne çıkmakta. Bu sorunun metro tasarımın yeni sürümünde yer alan bir hatadan kaynaklandığını da ekleyelim. Hem Windows 0x80073cf9 hatası hem de çözüm yollarından bahsedelim.

Windows 0x80073cf9 Hatası Nasıl Bir Soruna Neden Oluyor?

Bu sorun dediğimiz gibi mağaza kısmında karşımıza çıkıyor. Mağazaya girip uygulama yüklemek istediğiniz zaman, hiçbir uygulamanın yüklenemediğini belirtelim. Uygulamayı yüklemek istediğiniz zaman, ilk etapta uygulamanın bir miktar indirildiğini sonrasında ise hata mesajı alındığını görüyorsunuz.

Bu durumda tersinin de geçerli olduğunu ekleyelim. Yani indirme hiç başlamadan da hata mesajı alınabiliyor. Özellikle ana Windows uygulamaları için can sıkıcı olan mağaza hatasının kesin nedeni belli değil.

Windows 0x80073cf9 hatası

Çözüm Yöntemleri

Windows 0x80073cf9 hatası konusunda detaylardan söz etikten sonra, bu sorunun nasıl çözüleceği konusunda bilgi verelim. Bunun için farklı yöntemler var. Ayrı ayrı alternatifleri ele alacağız.

1.Durum

  • Arama kutusuna “cmd” yazın ve komut istemi penceresini açın.
  • Açılan komut penceresine gelip “sfc /scannow” komutunu yazın ve enter ile onaylayın.
  • Burada sorunlar için bir onarım yapıldığını göreceksiniz. İşlem biraz zaman alabilir. İşlemin tamamlanmasını bekleyin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorun çözülmüş olacak.

2.Durum

  • Eğer sorun çözülmemişse bu durumda C: diskine girin ve Windows klasörünü bulun.
  • Yeni klasör oluşturun. Bunun için yönetici izni vermeniz gerekebilir. Yönetici izninizi verin.
  • Klasörün adını belirlerken “AUInstallAgent” adlandırmasını yapın.
  • Şimdi uygulamaları bir kez daha indirmeyi deneyin. Sorunun çözülmesi gerekiyor. Eğer yine sıkıntı yaşarsanız, yine bir klasör oluşturmanız gerekecek.
  • Bu kez klasörün adının “AppReadiness” olmasına dikkat edin. Dosya isimleriyle beraber sorunun çözülmesi gerekiyor.

Windows 0x80073cf9 hatası bu şekilde çözülebilir. Bunun yanında varsa cihazınız için güncellemeleri yüklemeniz de sorunun çözülmesini sağlayacaktır. Haliyle güncellemelere özen göstermek önemli. En azından sıkıntıları en aza indirmek için.

Bakınız: Google Chrome Emoji Paneli Etkinleştirme ve Kullanma

Microsoft Türkçe destek

Yorum Yap

Yorum Yap