İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows-10-Başlat-Menüsü Çalışmıyor

Microsoft, son Windows 10 güncellemelerinde belli başlı sorunlar yaşamaya başladı. Aslında güncellemeler genel olarak çok büyük bir soruna neden olmuyor. Hatta Microsoft güncellemeler için testleri yapıp yayınlıyor. Fakat Windows 10 çok geniş bir alanda kullanılıyor. Bu nedenle belli başlı cihazlarda sorunlar oluşabiliyor. Son ortaya çıkan sorunların başında ise Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor sorunu geliyor.

İlk olarak geçtiğimiz güncelleme sürümü olan KB4512941 güncellemesinde sıkıntılar yaşanmaya başlamıştı. KB4512941 sürümünde yaşanan sorun, işlemcinin gücünün aşırı derecede tüketilmesine neden oluyordu.

İşlemcinin gücünün çok hızlı bir şekilde çalışması ve işlemci gücünün verimsiz kullanılması sorunu ortaya çıkmıştı. “SearchUI.exe” dosyasının işlemci üzerinde aşırı yük oluşturmasına neden olan hatanın giderilmesi için yeni bir güncelleme yayınlandı.

Yayınlanan yeni güncelleme ise Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor sorununa neden oldu. Yeni bir güncelleme gelene kadar bu sorunun nasıl çözüleceğinden söz edelim.

Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor Çözümü

Bu noktada ilk olarak sorundan emin olmanız gerekiyor. Bazen kitlenmelerden ve sistem hatalarından dolayı olarak, başlat menüsünün çalışmadığı görülebiliyor.

Bu noktada ilk olarak işletim sisteminizi yeniden başlatmanız gerekiyor. İşletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra yine aynı sorunu alıyorsanız, bu durumda yüklenen son güncellemeleri kaldırmanız gerekecek. Yapacağınız işlemler eskisi kadar zor değil.

 • Eskisi gibi menülere girmek ve bu menüler üzerinden güncelleme pencerelerini açmak gibi bir şeye ihtiyacınız yok.
 • Bunun yerine arama çubuğuna “Güncelleştirmeleri görüntüle” yazmanız ve çıkan sekmeye tıklamanız gerekiyor.
 • Çıkan sekmeye girdiğiniz zaman tüm yüklü güncellemelerin görüntüleneceği alana geleceksiniz. Şimdi buradan son güncellemeye gelmeniz gerekiyor.

Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor

 • KB4512941 güncellemesinden sonra yüklenen ilk güncellemeyi kaldırmanız gerekecek.
 • Bunun için güncellemeye gelip “kaldırma” seçeneğini seçin.
 • Ekranda görüntülenen yönergeleri takip ederek güncellemelerin kaldırılmasını sağlayın. Güncellemelerin kaldırılmasından sonra bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekebilir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Başlat Menüsü Çalışmıyor sorununun devam edip etmediğine bakın. Yeni güncellemeler geldiği zaman muhtemelen sorun tamamen çözülecektir. Yeni güncellemeler geldiği zaman, mutlaka bu güncellemeleri yükleyin. Microsoft sorunları kısa süre içerisinde çözüyor. Düzenleme güncellemesi de kısa süre içerisinde gelecektir.

Bakınız: Windows 10 Turuncu Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Yorum Yap

  Yorum Yap